projekt_agata_piltz_fot_bartosz_jarosz.jpg

projekt_agata_piltz_fot_bartosz_jarosz.jpg

  • Autor: PAP
  • 16 marz 2020 09:20

Sasin: we wtorek prawdopodobnie projekt specustawy o wsparciu dla firm

Najprawdopodobniej we wtorek rząd zaprezentuje projekt specustawy z pakietem wsparcia dla firm z powodu epidemii - oświadczył w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, nowelizacja budżetu „jest oczywista”.

Jak wyjaśnił Sasin w RMF FM, projekt pakietu wsparcia będzie dotyczył firm, ale też samozatrudnionych. "Nie będziemy w stanie wszystkim zrekompensować wszystkich strat; chodzi o to, żeby uratować jak najwięcej firm, które dziś mają kłopoty" - wyjaśnił.

"Wszyscy byśmy chcieli, żeby można było zrekompensować obywatelom straty, ale tego nie da się zrobić w całości" - podkreślił Sasin. Jak dodał, zadaniem rządu jest zrekompensowanie tych strat w jak największym stopniu w granicach środków którymi dysponuje. W ocenie wicepremiera, inicjatywa Senatu, rozszerzająca zakres zasiłku opiekuńczego "wydaje się nie mieć realnych podstaw finansowych".

W ocenie wicepremiera Sasina, "oczywistym jest to, że będziemy musieli budżet nowelizować i należy założyć, że będzie deficyt". Jak dodał, strona dochodowa też stoi pod znakiem zapytania i na pewno nie będzie zaplanowanego wzrostu PKB na poziomie 3,7 proc. "Módlmy się, aby utrzymać go na przyzwoitym poziomie", bo w strefie euro pewnie będzie recesja - stwierdził.

Jacek Sasin ocenił też, że spośród spółek Skarbu Państwa w najtrudniejszej sytuacji znalazł się LOT, który m.in. musiał wstrzymać operacje. Odnosząc się do zakupu przez LOT linii lotniczych Condor dodał, że "trzeba ocenić, czy można wydać pieniądze, czy warto wiązać tak duże środki na taką transakcję". (PAP)

wkr/ je/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ