Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 23 marz 2020 10:31

Sejm w piątek ma rozpatrywać projekt tzw. tarczy antykryzysowej

Sejm w piątek ma rozpatrywać rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej - wynika ze wstępnego harmonogramu izby, do którego dotarła PAP. Posiedzenie ma być jednodniowe.

Jak wynika ze wstępnego harmonogramu Sejmu, projektem specustawy posłowie zajmą się w piątek o godz. 9 na 8. posiedzeniu izby. W pierwszym wariancie wszystkie dwa czytania projektu miałyby się odbyć kolejno po sobie i zakończyć albo o godz. 9.45, a w przypadku zaopiniowania poprawek przez komisję - trzecie czytanie odbyłoby się o godz. 10.45. Z drugim z wariantów prace w komisjach odbywać by się miały między godz. 9.30 a 17 po pierwszym czytaniu i między godz. 17.15 a 18.15 po drugim czytaniu, jeżeli komisja będzie musiała zaopiniować poprawki. Wówczas przewidziane głosowania odbyłyby się w godz. 18.15-18.30.

Oprócz projektu tzw. tarczy antykryzysowej posłowie wysłuchaliby w obu przypadkach także sprawozdania komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy budżetowej na rok 2020.

Jak przekazał PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka, na piątkowym Prezydium Sejmu zebrano opinie dotyczące kolejnego posiedzenia Izby i środków profilaktycznych oraz bezpieczeństwa, jakie mogą zostać zastosowane. We wtorek ma się odbyć kolejne posiedzenie Prezydium, na którym zostaną podjęte ostateczne decyzje.

W piątkowym orędziu prezydent Andrzej Duda poinformował, że na poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, na którym razem z przedstawicielami rządu, władz Sejmu i Senatu oraz liderami ugrupowań parlamentarnych chciałby omówić propozycje tzw. tarczy antykryzysowej. "Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu - wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych" - oświadczył.

W związku z pandemią koronawirusa 18 marca odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

Tzw. "tarcza antykryzysowa" opiera się na pięciu filarów. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mhr/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ