projekt_agata_piltz_fot_bartosz_jarosz.jpg

projekt_agata_piltz_fot_bartosz_jarosz.jpg

  • Autor: PAP
  • 20 marz 2020 10:26

Skiba: wzrost gospodarczy w II kwartale może być niski, ale to sytuacja przejściowa

Wzrost gospodarczy w drugim kwartale tego roku może być niski, ale to sytuacja przejściowa - powiedział w piątek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zauważył, że problemy eksporterów amortyzuje kurs złotego, a spadający import wspiera konsumpcje lokalnych produktów.

Wiceminister pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o sytuację polskich eksporterów, mówił, że mają kłopoty, bowiem zamknięcie granic jest ograniczeniem, mimo że dla przewozu towarów granice są otwarte. Dodał, że w takiej sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia, spada popyt na część polskiego eksportu.

"Na razie nie mamy dokładnych danych. Możemy oczekiwać, że może być kłopot polegający na tym, że eksporterzy widzą trudności ze sprzedażą. Ale z drugiej strony jest zmiana kursu (walutowego, złoty się osłabił - PAP), która powoduje, ze eksport jest bardziej opłacalny, w związku z tym jest to taka poduszka, amortyzator, jeśli chodzi o dochody eksporterów" - powiedział Skiba.

"Jeśli chodzi o całą gospodarkę, widzimy że import towarów z zagranicy też może spaść, co może korzystnie działać na polski wzrost gospodarczy - Polacy kupują więcej lokalnych towarów niż importowanych" - dodał wiceminister.

Zauważył przy tym, że zawsze w kryzysie import spada silniej niż eksport, co też będzie swego rodzaju amortyzatorem, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w drugim kwartale br. "Zakładamy, że może być na niskim poziomie, ale to będzie przejściowa sytuacja" - powiedział.

15 marca Polska przywróciła tymczasową kontrolę na swoich granicach, podobnie zrobiły też inne kraje.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, z Polski i do Polski. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ