Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 11 marz 2020 09:30

Spada liczba podróży służbowych - przychody sektora zmaleją o ok. 820 mld USD

W obliczu epidemii koronawirusa przychody światowego biznesu podróży służbowych powinny spaść o ok. 820 mld dolarów. Prawie połowa z tej kwoty dotyczyć będzie Chin - oceniło we wtorek Globalne Stowarzyszenie Podróży Służbowych (GBTA).

Do tej pory najbardziej ucierpiały kierunki azjatyckie - trzy z czterech badanych firm poinformowało o odwołaniu lub zawieszeniu wyjazdów biznesowych do Chin, Hongkongu, Tajwanu czy innych państw regionu.

Jeszcze w lutym GBTA prognozowało straty w przychodach rzędu 560 mld dolarów.

"Koronawirus znacząco uderza w sektor podróży służbowych. (...) Nie można lekceważyć jego wpływu na tę branżę, a także całą gospodarkę" - podkreślił w oświadczeniu dyrektor generalny GBTA Scott Solombrino.

Od czasu wybuchu epidemii w Chinach odnotowano spadek o 95 proc. podróży służbowych. Kraj ten prawdopodobnie straci na tym ponad 404 mld dolarów. Europa powinna liczyć się z kwotą ponad 190 mld dolarów.

Na drastycznym spadku liczby podróży biznesowych straciły też linie lotnicze i sektor hotelowy.

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów. (PAP)

lm/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ