Projekt: Konrad Grodziński. Fot. Bartosz Jarosz

Projekt: Konrad Grodziński. Fot. Bartosz Jarosz

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2020 12:11

Spada sprzedaż aut, mebli, sprzętu RTV i AGD

Słabsza sprzedaż detaliczna wskazuje na pogarszające się nastroje konsumentów - uważa Piotr Piękoś z Banku Pekao. Jego zdaniem sprzedaż samochodów, mebli i sprzętu RTV AGD była najniższa od 1,5 roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,6 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,7 proc. rdr.

Piękoś podkreślił, że odczyt GUS okazał się niższy od konsensusu prognoz rynkowych (4,1 proc. r/r). Dodał, że do spowolnienia wzrostu sprzedaży w styczniu przyczynił się szereg czynników.

"Z jednej strony odnotowaliśmy nieco słabszą dynamikę sprzedaży żywności, a także paliw - na tę drugą kategorię wpłynął dużo cieplejszy styczeń niż przed rokiem. Z drugiej strony negatywnie zaskoczyła sprzedaż w kategorii +meble, RTV i AGD+, która wzrosła jedynie o 5,8 proc. r/r wobec 13,6 proc. r/r w grudniu. Łącznie kategorie z zakresu dóbr trwałych (samochody, meble, RTV i AGD) odnotowały w styczniu wyraźny spadek dynamiki sprzedaży - według naszych szacunków do 4,6 proc. r/r z 9,0 proc. r/r w grudniu, co oznacza poziom najniższy od około półtora roku" - wyjaśnił analityk.

Przedstawiciel banku dodał, że wyraźne osłabienie wzrostu sprzedaży dóbr trwałych jest negatywnym sygnałem pod kątem nastrojów konsumenckich i może oznaczać ich istotne osłabienie. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ