Fot. shutterstock

Fot. shutterstock

  • Autor: bm
  • 07 lut 2016 10:16

Spada sprzedaż w Niemczech – alarm dla eksporterów?

Niemieccy konsumenci ostrożniej podchodzą do wydatków, co pokazały ostatnie słabe wskaźniki sprzedaży detalicznej – tak wynika z danych agencji Newseria Inwestor. To niedobre wieści dla polskich eksporterów, w tym eksporterów mebli.

Niemcy to wciąż największy partner Polski pod względem wymiany handlowej. Przypomnijmy – dla polskich producentów mebli to podstawowy, wręcz strategiczny rynek zbytu produktów. Jak zapewniają eksperci agencji Newseria, chociaż dane są niepokojące, nie ma powodów do większych obaw. Rokowania są wciąż pozytywne, a największe szanse rodzą zakupy na rynku nieruchomości.

„Rynek niemiecki dla naszej gospodarki jest największym rynkiem eksportowym. Nastroje konsumentów i przedsiębiorców są bardzo dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym do tego, co się będzie u nas działo. Zatem niższe niż analitycy oczekują tempo sprzedaży detalicznej w Niemczech stawia pod znakiem zapytania te mimo wszystko dość dobre oczekiwania co do produkcji przemysłowej w Polsce” – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz CDM Pekao SA.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za okres styczeń–listopad 2015 roku wynika, że Niemcy odpowiadają za 27,2 proc. polskiego eksportu. To kwota 44,7 mld euro. Sprzedaż detaliczna w Niemczech w grudniu spadła w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. wobec oczekiwań wzrostu na poziomie 0,5 proc. Rok do roku odnotowano wzrost, lecz tylko o 1,5 proc. przy prognozach rzędu 2,0 proc. Ostatni lutowy indeks zaufania konsumentów wyniósł jednak 9,4 pkt i był nieznacznie wyższy, niż oczekiwano – wynika z danych GfK.

„Ze względu na istotność niemieckiej gospodarki niższe tempo wzrostu sprzedaży detalicznej to dla nas negatywna informacja. Pamiętajmy jednak, że to mimo wszystko jest na plus i oczekiwania wobec tego, co się będzie działo w gospodarce niemieckiej w najbliższych kwartałach są nadal pozytywne” - dodaje Roland Paszkiewicz.

Źródło: Newseria Inwestor

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ