• Autor:
  • 27 gru 2013 18:02 (aktualizacja: 29 cze 2006 00:00)

Spór o nielegalne kopiowanie rozstrzygnięty

Firma Vox Industrie po raz kolejny wygrała proces o nielegalne skopiowanie kolekcji mebli „Magellan” przez firmę Bog-Fran. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł 27 września ubiegłego roku. W maju b.r. wyrok został potwierdzony przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Kolekcję mebli młodzieżowych „Magellan” firma Vox wprowadziła na rynek w 2000 roku. Oryginalne wzornictwo, inspirowane stylem marynistycznym i podróżniczym, a także funkcjonalność produktu sprawiły, że kolekcja cieszyła się dużą popularnością wśród klientów. Tymczasem w maju 2003 roku na rynku pojawiły się meble o nazwie „Geniusz”, wyprodukowane przez firmę Bog-Fran z siedzibą w Raniżowie. Pod względem wizualnym kolekcja była identyczna jak „Magellan”, co potwierdzili specjaliści. W ten sposób doszło do bezprawnego wykorzystania praw autorskich firmy Vox i dobrego wizerunku marki, a także przyczyniło się do strat fiansowych spółki.

Pierwszy wyrok, wydany przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, został zlekceważony przez firmę Bog-Fran. Kolekcji mebli „Geniusz” nie wycofano ze sprzedaży i nie zaprzestano ich produkcji. Wyrok został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Sprawca czynu nieuczciwej konkurencji musi zaniechać produkcji mebli, będących wierną kopią wyrobów spółki Vox, wycofać z obrotu i zniszczyć gotowe produkty. Firma Vox zapowiada też, że w kolejnym procesie sądowym będzie domagać się odszkodowania za poniesione straty finansowe.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ