"Inspire" to łoże  z oferty Bydgoskich Fabryk Mebli. Fot. BFM

"Inspire" to łoże z oferty Bydgoskich Fabryk Mebli. Fot. BFM

  • Autor: ag
  • 27 gru 2013 18:01

Sypialnia - solidna podstawa

Z obserwacji poczynań producentów mebli i wyników salonów meblowych wynika, że w segmencie mebli do sypialni nie dzieje się źle, zarówno jeżeli chodzi o sprzedaż, jak i rozwój wzornictwa.

Obawy co do losów tego segmentu, wygłaszane przy okazji dyskusji na temat kryzysu na razie nie znajdują potwierdzenia. Sprzedaż mebli do sypialni utrzymuje się co najmniej na pułapie z analogicznego okresu z zeszłego roku, a nieznaczne zmniejszenie się sprzedaży w częściach salonów odbierane jest bardziej jako wyraz oczekiwania co do rozwoju wypadków na rynku niż objaw nieufności wobec polskich producentów i ich oferty.

Porównując sprzedaż mebli do sypialni w tym i poprzednim roku obserwujemy minimalne zmniejszenie zainteresowania tego typu kolekcjami – mówi Karolina Tokarska z salonu Meble Szarkowicz. – Wynika to m.in. z faktu, że część konsumentów odkłada decyzje zakupowe z obawy przed kryzysem, czekając na poprawę sytuacji. W przypadku atrakcyjnych nowości sprzedaż bieżąca rokuje jak najlepiej, a udział nowych programów znacznie poprawia odbiór stanu całego segmentu.
W porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży łóżek, podobne zjawisko dotyczy pozostałych produktów, niezbędnych do pełnego wyposażenia sypialni, takich jak materace, stelaże, konfekcja sypialniana – mówi Małgorzata Rakoca-Klesyk z firmy Kler. – W przypadku naszej firmy decydujący wpływ na wzrost sprzedaży w tym segmencie miał przede wszystkim rozwój nowych kompleksowych kolekcji meblowych.
W podobnym tonie wypowiadają się i inni producenci. Mimo kryzysu nasze czołowe sypialnie, czyli „Senso” i „Piano” sprzedają się dobrze – mówi Leszek Górski, prezes firmy Profap. – „Senso” można uznać za trafiony i sprawdzony produkt, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Natomiast „Piano”, jako nasza nowość zwraca uwagę coraz większej grupy klientów elegancją i solidnym wykonaniem. Jest chętnie wybierana jako alternatywa dla porównywalnych produktów zagranicznych, głównie firm włoskich.
Zachowanie sprzedaży na dotychczasowym poziomie to nie tylko zasługa ciekawej oferty, ale również drobiazgowo analizowanej i realizowanej strategii biznesowej. Sypialnie w ofercie Mebli Vox mają identyczną dynamikę sprzedaży w stosunku do 2008 roku jak inne meble z poszczególnych kolekcji – podkreśla Monika Tokarska-Nyga z firmy Meble Vox. – Warty odnotowanie jest poziom sprzedaży nowej kolekcji „Classic” – wzrost w III kwartale w stosunku do II o 100%, to dobry debiut kolekcji. W przypadku naszej marki sprzedaż analizujemy w rozbiciu na konkretne bryły mebli, nie na całe zestawy. Wynika to z naszej strategii biznesowej – każdy klient może stworzyć własną aranżację sypialni, wybierając bryły w zależności od powierzchni, ulubionego stylu, oczekiwań. Opinię o zachowaniu dotychczasowego poziomu zbytu potwierdza również Wojciech Sakuta z firmy Jafra. Sprzedaż sypialni, w porównaniu z zeszłym rokiem, nie zmieniła się i pozostaje na tym samym poziomie. To oznacza, że kryzys nie spowodował znaczących zmian na rynku sypialni – mówi.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ