Jadalnia "Manhattan", Meble Matkowski. Fot. Meble Matkowski

Jadalnia "Manhattan", Meble Matkowski. Fot. Meble Matkowski

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Sytuacja na rynku mebli do jadalni

Producenci starają się wprowadzać nowe modele i odważnie stosować w nich innowacyjne rozwiązania. Sukcesy odnoszą te kolekcje, które cechują się ciekawą, nietuzinkową formą, ergonomią, bezpieczeństwem użytkowania, a także dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Z moich obserwacji wynika, że jadalnie cieszą się coraz większym powodzeniem – mówi Beata Karpińska ze Spółdzielni Meblarskiej Kaszub. – Są klienci, którzy nawet w małych mieszkaniach próbują wygospodarować miejsce na meble jadalniane. Bardzo dobrze sprzedają się np. stoły o wymiarach 90x90 cm, które można rozłożyć do długości 290 cm.
Potwierdza to Krzysztof Piekarski z FS Favorit Furniture: Wzrost sprzedaży mebli tego typu związany jest z podnoszącą się stopą życia Polaków. Coraz to więcej osób przenosi się z wielkiej płyty do domów i chce mieć jadalnię lub też aneks kuchenny połączony tylko z jadalnią. Decydując się na zakup mebli do domu częściej wybierają artykuły z wyższej półki, gdzie podstawą jest drewno. Obecnie kryterium kreowania wnętrz nie jest niska cena, a jakość zakupionego towaru.

Nie jest najgorzej

Sprzedaż mebli jadalnianych utrzymuje się na stałym poziomie, ale wciąż pozostaje w tyle za meblami do pokoju dziennego. Chociaż powierzchnia polskich mieszkań w ostatnim czasie nieco się zwiększyła, to jednak nadal nie wszyscy mają miejsce na ustawienie stołu z krzesłami. Dodatkowo, organizacja imprez rodzinnych, idąc za zachodnią modą, przenosi się do lokali.

Meble do salonów oraz jadalni (z akcentem na te drugie) stanowią główną część sprzedaży firmy Meble Matkowski na rynku krajowym. Biorąc pod uwagę procentowy udział sprzedawanego asortymentu, meble do jadalni niezmiennie od kilku lat oscylują na podobnym poziomie – wyjaśnia Małgorzata Ociepka. – Oczywiście globalnie, biorąc pod uwagę sytuację na polskim rynku, meble z wszystkich grup sprzedają się gorzej niż w latach poprzednich. Meble oferowane przez naszą firmę są na średnim i wyższym poziome cenowym. Obecnie klienci częściej decydują się na meble tańsze.

W firmie Wilimex zestawy do jadalni sprzedają się od kilku lat na mniej więcej stałym poziomie. Owszem odnotowaliśmy pewien spadek sprzedaży w roku 2009 w stosunku do 2008 r., ale był to procent podobny do spadków w innych segmentach naszej produkcji i dotyczył tylko sprzedaży detalicznej – mówi Mariusz Wieczorek, dyrektor ds. rozwoju firmy. – Niewątpliwie na taki stan rzeczy miał wpływ kryzys gospodarczy zarówno w Polsce, jak i w krajach, do których eksportujemy meble.

Klasyczne czy nowoczesne?

Każdy styl ma swoich zwolenników. Kolekcje klasyczne ograniczone są pewnymi kanonami i tu rewolucyjnych rozwiązań się nie spotyka, choć i ta grupa mebli znajduje swoich klientów. Zauważamy przewagę zainteresowania stylistyką nowoczesną – przyznaje Anna Bukartyk z firmy Kler. – Kolekcje te są otwarte na wszelkiego rodzaju nowinki i zapożyczają je z innych mebli. Nowoczesne kolekcje wykorzystują lakiery na wysoki połysk, oświetlenie LED, elementy dekoracyjne z aluminium w różnych wykończeniach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ