Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: Anna Żamojda
  • 27 gru 2013 18:01

Sytuacja producentów mebli do sypialni - segment z perspektywami

Polscy producenci mebli do sypialni cieszą się z dobrej koniunktury na rynku i dość optymistycznie patrzą w przyszłość.

Jednocześnie podkreślają, że ich także nie omijają problemy związane z wahaniami kursów walut oraz znacznymi podwyżkami cen surowców.

Zagraniczne trendy mody meblarskiej oraz poprawa warunków mieszkaniowych Polaków, szczególnie mocno wpłynęły na wzrost sprzedaży mebli sypialnianych – mówi Jerzy Bembel z firmy Meble Wajnert. – Od kilku lat zwłaszcza młodzi ludzie bardzo chętnie aranżują oddzielne pomieszczenia sypialniane, co ułatwia im nowoczesne budownictwo. Oczywiście nie wszyscy dysponują odpowiednimi warunkami i nadal część Polaków sypia w pokojach dziennych, korzystając z zestawów wypoczynkowych z funkcją spania. Jednak coroczny wzrost sprzedaży w segmencie mebli sypialnianych świadczy o tym, że coraz więcej Polaków odchodzi od takiego rozwiązania i decyduje się na urządzenie własnej sypialni.

Dobry czas

Także firma Intermeble odnotowała w tym roku wzrost sprzedaży mebli do sypialni. Zdaniem Izabeli Nalewskiej-Koper był on efektem nie tylko poprawy jakości oferowanych towarów oraz wprowadzenia na rynek nowych, atrakcyjnych wzorniczo kolekcji, ale także zmiany tendencji na rynku budowlano-mieszkaniowym: Jeszcze kilka lat temu w mieszkaniach ograniczonych powierzchniowo rolę sypialni pełnił pokój dzienny. Wtedy częściej kupowano rozkładane kanapy, które w nocy pełniły funkcję łóżka, a w ciągu dnia miejsca do siedzenia i wypoczynku. Obecnie coraz więcej polskich klientów stać na zakup mieszkań o większych metrażach lub domu, gdzie sypialnie są oddzielnymi pomieszczeniami. W związku z tym zmieniają się potrzeby polskich konsumentów dotyczące mebli. Dlatego właśnie zestawy sypialniane cieszą się dziś dużą popularnością. Z kolei Jerzy Jaworski z Fabryki Mebli Gawin odnotował w br. pewną stabilizację w zakresie popytu na sypialnie. Podkreśla on, że firma nie specjalizuje się w produkcji sypialni, ale co roku stara się wprowadzać nowości także w tym segmencie (ostatnie nowości to sypialnia z płyty komórkowej oraz łóżka podwójne z systemem unoszenia na siłownikach całej ramy z materacem). Aktualnie FM Gawin ma w ofercie 5 modeli sypialni, które – jak twierdzi Jerzy Jaworski – wzorniczo i kolorystycznie zaspokajają potrzeby odbiorców firmy. W ogólnej strukturze sprzedaży przedsiębiorstwa meble do sypialni stanowią ok. 8-9% wszystkich mebli skrzyniowych (w 2005 r. było to 4-5%, w 2006 r. – ok. 6-7%). 85% produkowanych przez FM Gawin sypialni sprzedawanych jest na rynku krajowym.
Zdaniem Krystyny Odolińskiej z firmy Szynaka-Meble (meble do sypialni stanowią ok. 15% całej sprzedaży firmy) wzrost sprzedaży jest uzależniony od wielu czynników: po pierwsze stabilnej gospodarki, wzrostu zatrudnienia, zmniejszającej się inflacji, a po drugie sprawnie działającego marketingu. Nasza sprzedaż wzrosła w sposób znaczący w stosunku do roku poprzedniego, mamy się więc czym pochwalić – podkreśla.

Kierunek: zagranica

Firma Meble Wajnert na rynkach zagranicznych, zwłaszcza środkowo- i wschodnioeuropejskich obserwuje podobną tendencję jak na rynku krajowym. Boom budowlany wiąże się z dynamicznym wzrostem sprzedaży mebli, szczególnie sypialnianych – mówi Jerzy Bembel. – Rynki zachodnioeuropejskie są już ukształtowane i mają stały poziom sprzedaży, a konkurencja między producentami jest bardzo duża.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ