• Autor: Urszula Koronczewska
  • 27 gru 2013 18:00

Sztuka dostosowania - meble na indywidualne zamówienie

Klienci na polskim rynku meblowym coraz częściej oczekują oferty handlowej uwzględniającej możliwość zaspokojenia ich indywidualnych potrzeb.

Obecnie klient ma wpływ praktycznie na wszystko – sam może decydować o wymiarach, kolorystyce, sposobie wykończenia i wzornictwie mebli. Najczęściej dotyczy to stołów, ław, krzeseł bądź mebli wypoczynkowych. Obserwując rynek meblarski, zauważyliśmy, że coraz więcej klientów szuka producentów mebli, którzy wykonają meble na indywidualne zamówienie. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom skupiliśmy się tylko i wyłącznie na produkcji krzeseł i stołów według projektu klienta – mówi Karol Tomasik z firmy Morrion. W ślady producenta z Pasłęka coraz częściej idą nie tylko niewielkie zakłady, ale również duże, renomowane firmy meblowe.

Jeden stół, trzy tysiące wersji

W firmie Morrion, specjalizującej się w produkcji zindywidualizowanej, klienci sami decydują o rodzaju i kształcie nóg, kolorze i rodzaju tapicerki – wybierają głównie tkaniny plamoodporne i łatwe w czyszczeniu, np. alkantary oraz tkaninę „Tunis”. Decydują również o konstrukcji siedziska – najczęściej są to pasy tapicerskie lub siedziska twarde, decydują też o wybarwieniu drewna i wysokości oparcia i siedziska krzesła.

Z kolei w firmie Klose klient może zamówić stół w dowolnym wymiarze, z wybranym sposobem rozkładania, w kilku gatunkach drewna i w wybranym kolorze z próbnika. Dla lepszego zobrazowania możliwości wyboru, wspomnę, że tylko jeden z modeli stołów – „T7” możemy wykonać w ponad 3 tysiącach wersji – zaznaczył Wiesław Kalinowski, dyrektor zarządzający Kolekcji Mebli Klose.

Firma Profap, oprócz produkcji mebli katalogowych, również realizuje zlecenia na indywidualne zamówienia – są to m.in. aranżacje indywidualne do apartamentów i mieszkań. Stosowane technologie obejmują szeroki zakres możliwości, takich jak: płyty melaminowana i okleinowana laminatami HPL, elementy oklejane fornirami drewnianymi, elementy lakierowane (lakier matowy i wysoki połysk), lakier wysoki połysk na fornirze, elementy metalowe i tapicerowane.

Efektywnie wykorzystać potencjał

Dla producentów niewątpliwą zaletą produkcji i sprzedaży mebli na indywidualne zamówienie jest poznawanie nowych możliwości technologicznych, wprowadzanie nowych rozwiązań w zakresie wzornictwa i technologii oraz materiałów. Dla nas oznacza to rozwój portfolio, wprowadzanie nowych technologii oraz materiałów. – podkreśla Dorota Sołtykiewicz, kierownik Departamentu Meble w Grupie Nowy Styl.

Nietypowe zlecenia to ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy. Zdaniem Wiesława Kalinowskiego, sztuką staje się efektywne wykorzystania potencjału produkcyjnego i takie dostosowanie procesów, w szczególności produkcyjnych, które pozwolą otrzymać produkt spersonalizowany. Staramy się temu sprostać – nasza produkcja realizowana jest pod konkretne zamówienie klienta – mówi Wiesław Kalinowski - Tym samym dla nas pojęcie „produkcji masowej” nie istnieje. „Serią” staje się pojedynczy mebel. Takie podejście wymaga zarówno inwestycji w nowoczesne technologie – maszyny, które umożliwiają wykonanie bardzo krótkich serii produktów, bez tracenia czasu na przezbrojenie, a także świadomości przemian w procesie produkcji oraz zmian w organizacji pracy.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ