Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 24 marz 2020 10:28

Tarcza antykryzysowa to tylko początek działań dla ochrony gospodarki

Przyjęta niedawna tzw. tarcza antykryzysowa jest tylko początkiem działań, jakie trzeba podjąć w najbliższym czasie dla ochrony polskiej gospodarki z powodu kryzysu, jaki wywołała epidemia – powiedział we wtorek w radiowej Trójce wicepremier Jarosław Gowin.

"To jest nadzwyczajna sytuacja, porównywalna z głębokim konfliktem wojennym. Na szczęście jest to wojna z epidemią, a nie z innymi ludźmi" - podkreślił. Dlatego potrzebne są nadzwyczajne działania.

Wicepremier zapowiedział, że tarcza antykryzysowa przyjęta w tym tygodniu jest tylko początkiem działań, jakie czekają nasze państwo i społeczeństwo. Zaprzeczył jednak, że przygotowywana jest tarcza bis.

"Nie będzie to - wyjaśniał - jednorazowy akt kosztujący ponad 200 mld zł, w następnych miesiącach będą potrzebne kolejne działania zmierzające do ochrony miejsc pracy poszczególnych branż".

Zdaniem Gowina nie ma na razie powodów, żeby weryfikować programy społeczne takie jak 500 plus czy trzynasta emerytura. "Musimy natomiast zrobić wszystko - przekonywał - żeby jak najszybciej uruchomić ponownie polskie firmy".

Na razie nie przewiduje się emisji obligacji, by obywatele czujący się na siłach mogli włączyć się w ratowanie gospodarki. "To jeden ze scenariuszy, który można w przyszłości rozważyć. Na razie nie przewiduje się emisji tego typu obligacji" - powiedział.

Gowin podkreślił, że trzeba w tej chwili myśleć o Polsce "w zupełnie nowych kategoriach i szukać niestandardowych rozwiązań".

"Nie do wszystkich dotarło, jak głęboki jest to kryzys. Ten kryzys gospodarczy kosztować będzie setki miliardów, a nawet biliony dolarów gospodarkę amerykańską czy niemiecką i francuską. Nie unikniemy dużych strat także w Polsce" - ostrzegał.

Zdaniem Gowina nasze społeczeństwo w najbliższych tygodniach, miesiącach, a może nawet latach musi być przygotowane do nadzwyczajnego wysiłku. (PAP).

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ joz/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ