Stoisko firmy American Silk. Fot. Archiwum.

Stoisko firmy American Silk. Fot. Archiwum.

  • Autor: di
  • 27 gru 2013 18:02

Targi "Decosit 2005" - inspiracje naturą

Ze względu na pogłębiającą się stagnację branży meblarskiej w Europie Zachodniej uwaga wystawców targów „Decosit” coraz bardziej kierowana jest na Polskę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Projektanci tkanin sięgają po inspirację do natury i psychologii.

Oddychają, niszczą bakterie, regulują temperaturę, są elastyczne i ładne – to najważniejsze cechy tkanin obiciowych do mebli tapicerowanych zaprezentowanych na targach „Decosit”, a także na towarzyszących im wystawach. Impreza jest jednym z największych tego typu europejskich wydarzeń branżowych dedykowanych tekstyliom do produkcji mebli. Międzynarodowy charakter ma zarówno struktura wystawców, jak też nawiązywane tu kontakty. W tym roku duże znaczenie miała obecność zwiedzających z Polski, Rosji i Ukrainy.

Wypracować strategię sprzedaży

To jeden z głównych powodów obecności na jesiennych targach w Brukseli. Mniej więcej połowa wystawców deklaruje też potrzebę sprzedaży tkanin lub przygotowania bazy handlowej, do czego niezbędne są targowe kontakty z klientami. W tym roku „Decosit” odwiedziło ponad 11,5 tys. zwiedzających z ok. 4 tys. przedsiębiorstw ze 100 krajów. Firmy reprezentowane były przede wszystkim przez menedżerów generalnych (34% zwiedzających), kupujących/sprzedawców (24%) lub projektantów (17%). Najważniejsze grupy odwiedzających to producenci mebli tapicerowanych i hurtownicy. 20% osób pojawiło się na targach po raz pierwszy.

Ze statystyk prowadzonych przez organizatorów targów wynika, że 16% wystawców nawiązało kontakty z ponad 150 zwiedzającymi. 24% firm prezentujących ofertę na „Decosit” rozmawiało z grupą ok. 100-150 odbiorców, a 42% z grupą od 50 do 100 zwiedzających.

Frekwencja firm odwiedzających tegoroczny „Decosit” była porównywalna do ubiegłorocznej. W ub.r. do Brukseli przyjechali przedstawiciele ponad 4,3 tys. firm, w tym roku zwiedzający reprezentowali 4,1 tys. przedsiębiorstw. Jeśli się jednak przyjrzeć liczbie zwiedzających, w porównaniu do ub. r. zmniejszyła się ona o ok. 900 osób. Na „Decocontract” obecnych było w tym roku ok. 600 osób mniej, a liczba reprezentowanych przez nich firm spadła o ok. 200.

Górą Wschód i Europa Środkowa

Większość odwiedzających brukselską imprezę to reprezentanci firm europejskich. 10% zwiedzających pochodziło w tym roku z Azji, 5% to osoby z Ameryki Północnej. „Decosit” wzbudził największe zainteresowanie producentów mebli tapicerowanych i hurtowników z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Te kraje od lat są w czołówce zwiedzających. Rośnie znaczenie Polski, Rosji i Ukrainy, a także Węgier i Litwy. Tuż za nimi uplasowały się Grecja i Turcja. Tragi „Decosit” i „Decocontract” odwiedziło ok. 100 odbiorców z Polski – liczby te są podobne do danych z ubiegłego roku.

Porównywalna jest też statystyka dotycząca Rosji. Jeśli chodzi o Południe Europy najwyższą frekwencję zanotowano w przypadku zwiedzających z Hiszpanii i Włoch. Spośród krajów skandynawskich najliczniejszą grupę stanowili przedsiębiorcy ze Szwecji. Daleki Wschód reprezentowany był przez odbiorców tkanin z Japonii, Indii, Chin, Korei, a w przypadku Bliskiego Wschodu m.in. przez Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Po raz piąty na targach „Decosit” ofertę zaprezentowała turecka firma Aydin Tekstil. Sefa Karaaslan, dyrektor sprzedaży regionalnej, podkreśla, że impreza ta zawsze była ważnym miejscem nawiązywania kontaktów handlowych. Najważniejsi klienci dystrybutora tureckich tkanin pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a nawet z Afryki: Maroka i Egiptu. Sprzedawane przez Aydin Tekstil floki i szenile trafiają też odbiorców z Europy Wschodniej, w tym m.in. z Rosji i Polski. Wbrew opiniom niektórych dystrybutorów materiałów obiciowych z Turcji, Sefa Karaaslan jest zdania, że wejście Polski do Unii Europejskiej nie utrudniło procedur handlowych na linii dostawca tkanin – odbiorca.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ