Tvilum. Fot. Koelnmesse

Tvilum. Fot. Koelnmesse

  • Autor: bm
  • 08 lut 2018 09:07 (aktualizacja: 12 lut 2018 09:52)

Targi IMM Cologne 2018 - najnowsze trendy w meblarstwie

Jak co roku targi w Kolonii podniosły temat megatrendów – globalnych zmian, które pociągają za sobą również nowe kierunki w aranżacji wnętrz i meblarstwie.  Do takich megatrendów należą: globalizacja, urbanizacja, cyfryzacja, indywidualizacja, neoekologia. Wszystkie te kierunki przenikają się wzajemnie...

CZYTAJ TEŻ: Trendy w aranżacji wnętrz na rok 2018

Jeden z najsilniejszych megatrendów to indywidualizacja. Przejawia się ona na co najmniej dwóch poziomach. Z jednej strony katalogi produktowe są pełne rozmaitych opcji, spośród których każdy może wybrać to, co najbardziej odpowiada jego indywidualnym oczekiwaniom. Z drugiej strony rozwija się segment poradnictwa w internecie, coraz więcej portali oferuje porady dostosowane do indywidualnych potrzeb lub pomaga urządzić własny dom w wirtualnej rzeczywistości.

Na sposób, w jaki żyjemy, a wraz z tym i na wygląd naszych wnętrz wpływa też znacząco trend digitalizacji. "Inteligentny dom" staje się coraz ważniejszy w różnych segmentach życia. Dedykowane różnym urządzeniom aplikacje poprawiają nasz komfort i wygodę. Z drugiej strony można zaobserwować trend zupełnie odwrotny – powrót do tego, co stare, tradycyjne, zawsze lubiane. Płyty winylowe, klasyczne samochody i kawa parzona przy użyciu filtrów wciąż mają się dobrze. Popularne w związku z tym stają się style wyposażenia wnętrz takie jak vintage, retro, boho-chic. Szukamy czegoś prawdziwego, co pozwoli nam poczuć się „bezpiecznie” w zmieniającej się w ogromnym tempie rzeczywistości.

Poszukiwanie „czegoś starego” w nowoczesnej rzeczywistości przejawia się między innymi w powrocie do tradycyjnych, choć nieco inaczej użytych materiałów. Jednym z prezentowanych na targach IMM wiodących trendów w meblarstwie jest umocnienie pozycji litego drewna jako materiału do produkcji mebli. Projektanci odchodzą jednak od nieco ciężkiego, rustykalnego wyglądu drewnianych produktów. Projekty stołów, regałów i kredensów są delikatne i eleganckie. Liderem oczywiście jest dąb, ale drewno orzechowe i wiśniowe utrzymują swoją pozycję. Popularnym rozwiązaniem staje się też drewno w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak szkło i metal.

Naturalne materiały, ciepłe kolory, meble dedykowane konkretnemu wnętrzu. Coraz częściej to właśnie kolor stanowi o indywidualnym stylu wnętrza. Obok mocnego fioletu, okrzykniętego przez Pantone kolorem roku 2018, na targach „IMM” widać było popularność różnych odcieni niebieskiego – począwszy od jasnego błękitu, poprzez turkus, aż do wyrazistego granatu. Obok tego na pierwszy plan znów zaczynają wysuwać się tzw. kolory ziemi, których szczególnie dużo widać było na stoiskach producentów mebli tapicerowanych. Popularny w tym sezonie kolor oliwkowy symbolizuje naturalność, wiosnę, nadzieję, zdrowie, młodość, przyrodę i roślinność. Domieszka szarości powoduje, ze oliwka nie jest krzykliwa, ale zgaszona i ciepła. Taka gama kolorystyczna doskonale harmonizuje z modnymi tkaninami, do których należą wszelkiego rodzaju welury, aksamit, sztruks i wszystko to, co jest miękkie, puszyste i przyjemne w dotyku.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ