Fot. Meble Wajnert

Fot. Meble Wajnert

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2020 10:02

Tencent i UnionPay ujednolicą płatności mobilne

Firma Tencent podjęła współpracę z wspieranym przez chiński bank centralny UnionPay. Firmy mają ujednolicić swoje systemy kodów QR, wykorzystywanych w płatnościach mobilnych - podała agencja Bloomberga.

Kody, które konsumenci skanują aparatem smartfona w procesie wykonywania płatności, będą mogły być używane wymiennie przez klientów platform Tencenta (WeChat Pay) i UnionPay (Quickpass). Dotychczas nie było to możliwe z powodu odmiennych znaków używane w kodach poszczególnych dostawców.

Jako pierwsze o sprawie poinformowały lokalne media, w tym serwis Caixin, powołując się na niezidentyfikowane źródła. Rzecznik Tencenta wskazał jedynie, że firma opracowuje wraz z UnionPay wiele prototypowych rozwiązań. Reprezentant UnionPay odmówił zaś komentarza.

Bloomberg przypomniał, że UnionPay jest platformą założoną przez czołowych pożyczkodawców w ChRL, a udziały w firmie mają m.in. centralny bank Bank of China i największy na świecie pod względem aktywów Industrial & Commercial Bank of China.

Agencja oceniła, że umowa z Tencentem może oznaczać, że UnionPay zwiększy swój udział w wartym 27 bilionów dolarów rynku płatności mobilnych, od dawna zdominowanym przez firmy Tencent i Alipay.

Należąca do Alibaba Group Holding platforma Alipay nie prowadzi podobnych rozmów o ujednoliceniu kodów QR - wskazał Caixin. Niegdyś dominujący dostawca płatności w ostatnich latach zmaga się jednak z rosnącą konkurencją ze strony WeChat Pay Tencenta.

Podczas gdy Alipay rozpowszechniło się szeroko wśród konsumentów przez obecność w popularnych sklepach internetowych Alibaby, WeChat Pay zaczęło przodować przez powiązania z największa siecią społecznościową WeChat, mającą obecnie ponad miliard użytkowników - dodał Bloomberg.

Agencja przypomniała, ze chiński bank centralny już w 2018 r. lobbował za ujednoliceniem płatności. Założone wtedy konsorcjum EMVCo, w skład którego weszły m.in. UnionPay, Visa i Mastercard, stworzyło technikę QR Payment Mark, która miała promować jednolity globalny standard płatności mobilnych. (PAP)

kso/ malk/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ