Fot. PTWP

Fot. PTWP

  • Autor: Redakcja
  • 10 lut 2020 13:57 (aktualizacja: 12 lut 2020 11:19)

To były niesamowite dni z designem i architekturą. 4 Design Days 2020 - podsumowanie

Czy jesteśmy w stanie szybko przeprogramować procesy projektowe i produkcyjne, tak żeby były łaskawe dla środowiska naturalnego? Czy istnieje alternatywa dla plastiku? Jakie materiały mogą zastąpić te wytwarzanych ze szkodą dla naszej planety? O tym przez cztery dni rozmawiały gwiazdy światowej architektury i designu - prelegenci V edycji 4 Design Days!

W dniach 6-9 lutego 2020 roku w Katowicach można było spotkać i posłuchać: amerykańskiego krytyka architektury i pisarz – Aaron Betsky'ego; austriackiego mistrza architektury – Dietmara Eberle; dyrektora jednej z najbardziej znanych pracowni architektonicznych na świecie, Zaha Hadid Architcects - Filippo Innocenti'ego; duet berlińskich architektów – Matthew Griffin i Britta Jürgens z pracowni Deadline Architekten; cenioną projektantkę ze Szwecji – Annę Seitzberg i szefa londyńskiego oddziału pracowni Chapman Taylor - Petera Farmera. W sumie w kilkudziesięciu sesjach i debatach zaplanowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku, wzięło udział ponad 300 prelegentów.

Dni branżowe zgromadziły w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ponad 10 tys. gości biznesowych – architektów, projektantów, przedstawicieli biznesu i władz samorządowych.

W dniach otwartych udział wzięło 25 tys. osób, dla których przygotowano spotkania
z ekspertami, gwiazdami telewizji, warsztaty, wystawy tematyczne, ekspozycje ponad 300 producentów oraz targi niezależnych projektantów.

Planując tę edycję, nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, o czym powinniśmy rozmawiać: Zrównoważony rozwój nie jest chwilową modą i nie ma od niego odwrotu, a dyskusja o tym w gronie architektów, projektantów i przedsiębiorców oraz władz miast jest szczególnie ważna - bo wszystko, co nas otacza zostało wymyślone, zaprojektowane, wybudowane, sprzedane – mówili na otwarciu wydarzenia Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek, autorzy programu 4 Design Days. Nieubłaganie zbliżamy się do momentu, kiedy zmiany, następujące w otaczającym nas środowisku staną się nieodwracalne. To my dziś decydujemy jakie będzie jutro. I o tym właśnie rozmawialiśmy przez cztery dni w gronie wybitnych architektów, projektantów, a także inwestorów i producentów, których projekty zmieniają polskie miasta, których produkty budują naszą codzienność.

4 Design Days 2020 otworzyła debata pod hasłem: „Ile żyje budynek? Architektura w erze gospodarki zrównoważonego rozwoju”. Prelegenci rozmawiali m.in. o tym jak zredukować wpływ budownictwa na środowisko, nie pogarszając jakości naszego życia.

Ważne, abyśmy zaczęli korzystać z rzeczy, które już mamy w sposób bardziej efektywny. Musimy też być bardziej inteligentni, zużywać mniej surowców, efektywniej wykorzystywać przestrzeń i jednocześnie podnosić jakość życia – zauważył Dietmar Eberle, współzałożyciel Baumschlager Eberle Architects. Tak naprawdę nie chodzi o koszty budowy, bo pieniędzy na inwestycje nie brakuje, lecz utrzymanie obiektów. Jeśli budynek został wybudowany zbyt tanio, prosto i szybko, koszty jego utrzymania są dramatycznie wysokie. Jest to największy problem właścicieli nieruchomości – dodał.

Sądzę, że wielkim problemem współczesnej architektury jest obsesja tworzenia rzeczy długotrwałych. Nie powinniśmy się skupiać na tym, aby budynek żył przez 200 lat. Należy działać najszybciej i najtaniej jak to tylko jest możliwe – przekonywał Aaron Betsky, krytyk architektury
i pisarz. Najlepiej rewitalizować i adaptować do nowych funkcji istniejące budynki. Przed rozpoczęciem budowy nowych obiektów każdy powinien się zastanowić cztery razy – podkreślił.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ