Kuchnia Stafford firmy Halupczok. Fot. Halupczok

Kuchnia Stafford firmy Halupczok. Fot. Halupczok

  • Autor: mg
  • 06 sie 2019 10:38 (aktualizacja: 08 sie 2019 08:54)

Trendy sprzedażowe: zobacz, jakie klasyczne kuchnie oferuje rynek

Kuchnia klasyczna stoi pod znakiem wzorniczego umiaru, unika przepychu i zbędnej dekoracyjności. Jest też powściągliwa w kwestii kolorystyki. Na rynku tego typu zabudowy wciąż cieszą się popularnością, co potwierdzają zarówno producenci, jak i sprzedawcy.

Styl klasyczny przypomina worek bez dna, w którym naprawdę wiele się zmieści. Z jednej strony bowiem klasyka oznacza odwołanie się do szeroko rozumianej tradycji wzorniczej, z drugiej zaś – wskazuje na prostotę użytych form, kolorystyczną powściągliwość i dekoracyjny umiar. W tak zakreślone ramy wpisuje się wiele modnych aktualnie trendów aranżacyjnych.

Klasyczny charakter ma niewątpliwie kuchnia w stylu prowansalskim, przywołująca klimat pachnącego ziołami południa Francji. To propozycja dla osób, które lubią motywy kwiatowe oraz wszelkie zdobienia inspirowane naturą. Kuchnię utrzymaną w tym stylu wyróżniają białe szafki z przeszklonymi witrynami, zdobionymi dekoracyjnymi szprosami, a także pastelowe i kwiatowe dodatki. Dominantą kolorystyczną jest biel, niekiedy złamana lub lekko poszarzała. Często pojawiają się również przetarcia i elementy postarzane, które dodają jej subtelnego uroku.

Bielą chętnie operuje również klasyczna kuchnia angielska – elegancka, szykowna, a przy tym przytulna i ciepła. Kuchnia w stylu angielskim charakteryzuje się niezwykłą szlachetnością i wyrafinowaniem, lecz nie zapomina o swojej podstawowej funkcji, którą jest przygotowywanie posiłków. Stąd w urządzonych w tym stylu kuchniach w samym centrum koniecznie musi się znaleźć wyspa bądź też minijadalnia ze stołem przeznaczonym do rodzinnych spotkań. Meble kuchenne odwołujące się do „wyspiarskiej” tradycji muszą być zdobne. Niektóre z nich mogą mieć eleganckie frezowania, inne – porcelanowe uchwyty bądź ażurowe fronty górnych szafek.

Sielski klimat wsi przywołują z kolei kuchnie w stylu rustykalnym. Budują one aurę swojskości i przytulności. Drewno i wiklina to elementy nieodzowne w takim wnętrzu. Meble niekiedy noszą ślady naturalnego zużycia, czasami też posiadają ręcznie wykonane elementy. To kuchnia, w której znajdzie się miejsce na babciny kredens czy wiekową komodę. Meble koniecznie muszą posiadać przeszklenia, żeby lepiej eksponować starą zastawę. Warto jednak pamiętać, że kuchnia w stylu rustykalnym bynajmniej nie jest z założenia… starą kuchnią. Tym samym nie może zostać „przeładowana” elementami dekoracyjnymi, by nie stracić swojej elegancji.

Na przeciwległym biegunie znajduje się kuchnia w stylu glamour, która jest również wcieleniem wzorniczej klasyki. Jednak w tym przypadku miejsce subtelności zajmują mocne akcenty. Żeby osiągnąć efekt glamour, nie trzeba wiele – czasami wystarczy srebrny, stylizowany uchwyt, gałki meblowe z kryształami Swarovskiego, marmurowe blaty lub stylizowane nogi w krzesłach bądź jadalnianym stole. W miejsce wysublimowanych matów pojawiają się powierzchnie na wysoki połysk. Kuchnia w stylu glamour musi przecież zachwycać i budzić poczucie luksusu. Rzecz jasna, dekoracyjność nie może pozbawić wnętrza funkcjonalności.

Klasyczne aranżacje wnętrz kuchennych cenią proste formy i funkcjonalność, co nie oznacza bynajmniej całkowitej rezygnacji z elementów, które pozwalają wyróżnić zabudowę i nadać jej bardziej indywidualny charakter. W tym sezonie modne są niestandardowe rozwiązania, które urozmaicają bryłę klasycznych mebli, takie jak asymetrycznie rozmieszczone moduły szafek, otwarte półeczki czy witryny szklane. Ważną rolę zaczynają odgrywać też fronty o bardziej dekoracyjnym charakterze, z ozdobnymi frezami. Subtelne frezowania pozwalają zachować równowagę między neutralnością i uniwersalnością a potrzebą przytulności i naturalności klasycznego wnętrza. Są przy tym niezwykle dekoracyjne i nadają kuchni szyku. Chociaż ich estetyka nawiązuje do tradycyjnej stylistyki klasycznej, są w praktyce „lżejsze” wizualnie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ