Model Z1 marki Zajc. Fot. Zajc

Model Z1 marki Zajc. Fot. Zajc

  • Autor: mg
  • 01 sie 2019 13:25 (aktualizacja: 05 sie 2019 15:36)

Trendy sprzedażowe: zobacz, jakie nowoczesne kuchnie oferuje rynek

Nowoczesna kuchnia to dziś przede wszystkim kuchnia minimalistyczna – pozbawiona zbędnej dekoracyjności, powściągliwa formalnie, ukrywająca wszystko za dużymi, jednolitymi frontami, koniecznie wykończonymi na wysoki połysk.

CZYTAJ TEŻ: Kuchenne akcesoria w kolorze antracytu

W nowoczesnej kuchni priorytetem jest funkcjonalność – całościenna zabudowa ukrywa wszystkie niezbędne w kuchni akcesoria, które mogłyby zaburzyć wrażenie porządku. Jest też łatwa do utrzymania w czystości – kuchnia minimalistyczna musi być bowiem sterylna i pozbawiona skaz. Wśród preferowanych kolorów dominuje biel, niekiedy też pojawiają się antracytowe szarości lub – w wersji dla odważnych – głęboka czerń. Za gładkimi, błyszczącymi frontami ukrywa się wbudowany sprzęt agd najwyższej klasy, który na pierwszy rzut oka przypomina ekstrawagancki element mebla.

Ciekawym wcieleniem kuchennej nowoczesności jest kuchnia skandynawska. Choć bazuje ona na prostych, nieskomplikowanych bryłach, to – w przeciwieństwie do kuchni minimalistycznej – ascetyczne formy mebli przełamane są ciepłymi akcentami drewna. Naturalne elementy to must have stylu skandynawskiego. Doskonale komponują się one z bielą i szarościami, dominującymi kolorami aranżacji inspirowanych klimatem dalekiej Północy. Oczywiście, w kuchni skandynawskiej ważną rolę odgrywa światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne, stąd należy pamiętać o przestronności wnętrza i jego odpowiednim doświetleniu.

Najbardziej ekstremalną wersją nowoczesnych wnętrz kuchennych są kuchnie industrialne (loftowe). To propozycja dla osób nie bojących się odważnych rozwiązań aranżacyjnych. Wybór tego typu stylistyki zwykle podyktowany jest charakterem aranżowanego wnętrza – kuchnie loftowe powstają bowiem w pofabrycznych pomieszczeniach, starych kamienicach lub odpowiednio wystylizowanych apartamentach. Ich żywiołem są naturalne materiały, często noszące ślady zużycia – metal, beton, surowe drewno. Meble kuchenne w kuchni loftowej powinny być proste lub mieć geometryczne kształty – jeżeli frezowane, to tylko delikatnie. Niekiedy powstają one z materiałów pochodzących z recyclingu. To wszystko na tle niewykończonych, ceglanych ścian, dużych okien i wyeksponowanych fragmentów instalacji. Kuchnie loftowe lubują się też w kontrastach, stąd nie dziwią występujące w nich obok siebie na przykład stare i nowe materiały.

Jak widać, wielość popularnych obecnie stylów, które znajdują zastosowanie w aranżacjach kuchennych, może przyprawić o zawrót głowy. Ważne, żeby dokonany wybór był zgodny z naszymi gustami i potrzebami, a nie odzwierciedlał jedynie okładki modnego magazynu wnętrzarskiego.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ