Europejski Kongres Gospodarczy. Fot. PTWP

Europejski Kongres Gospodarczy. Fot. PTWP

  • Autor: mg
  • 13 maj 2019 09:23 (aktualizacja: 14 maj 2019 22:51)

Trwa XI Europejski Kongres Gospodarczy!

Od 13 maja br. w Katowicach trwa XI Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress), Jeszcze przez dwa dni jego uczestnicy będą dyskutowali m.in. o roli młodych ludzi w przekształcaniu Europy, przyszłości Unii Europejskiej oraz zrównoważonym rozwoju.

Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej. Wydarzeniu towarzyszy European Start-up Days, który tworzy platformę umożliwiającą spotkanie młodej, kreatywnej przedsiębiorczości z przedstawicielami dojrzałego biznesu, poszukującego nowych, ciekawych czy alternatywnych możliwości rozwoju.

Wydarzenie otworzyła debata moderowana przez Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady EEC. Czy Unia Europejska jest gotowa do zmian? Jak powrócić do wartości, na których została ufundowana Wspólnota? Jak sprawić, by Europejczycy, także ci młodzi, poczuli, że współdecydują o przyszłości kontynentu? Czy cyfrowe technologie nas zbawią? Na tak postawione pytania szukali odpowiedzi uczestnicy sesji otwierającej XI Europejski Kongres Gospodarczy.

Dziś musimy zareagować na problemy wynikające z dwóch konfliktowych kwestii - wyjaśniała Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012. Wiele krajów europejskich radzi sobie gospodarczo nieźle lub bardzo dobrze, ale przeciętny obywatel nie odczuwa tego, dobra sytuacja makroekonomiczna nie przekłada się na warunki jego życia. Po drugie - Europejczycy deklarują poparcie dla demokratycznego porządku, a jednocześnie kontestują funkcjonowanie demokratycznych instytucji. Wielu z nich nie jest bowiem (lub nie czuje się) włączona w nurt zmian, są grupy zdecydowanie marginalizowane. Z tego wynika poczucie zagubienia, budzą się emocje, pod wpływem których dokonywane są określone wybory polityczne, na czym bazują populistyczni politycy.

13 maja br. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zainaugurowana została również czwarta edycja European Start-up Days. Technologie, które zmieniają świat, nowa praca, nowe kompetencje, firma 4.0, zarządzanie inaczej, inwestycje w przyszłość – to najważniejsze zagadnienia, które były przedmiotem debaty otwierającej tegoroczne European Start-up Days. A dyskutowali o nich: Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski, Jarosław Bator, Managing Director Business Link, Chip Espinoza, ekspert w dziedzinie różnorodności pokoleniowej w miejscu pracy oraz przedstawiciele instytucji i organizacji polskiej sceny start-upowej – Business Link czy fundacji Startup Poland. Dyskusję poprowadził Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments.

Szeroki i różnorodny zakres tematyczny wydarzenia obejmuje kilkanaście głównych obszarów, co daje w efekcie ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń. Wśród nurtów tegorocznej debaty znajdą się takie tematy, jak rola młodych ludzi w przekształcaniu Europy i przyszłość Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, międzynarodowa współpraca gospodarcza czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju.

Wśród gości są politycy europejscy, przedstawiciele gospodarczych resortów polskiego rządu, a przede wszystkim inwestorzy, menedżerowie i przedsiębiorcy reprezentujący różne sektory i branże gospodarki oraz szeroką skalę działalności. Bogato reprezentowane jest środowisko samorządowe, w debatach biorą udział specjaliści i eksperci. 

 

 

 


 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ