Fot. Publikator

Fot. Publikator

  • Autor: PAP
  • 18 marz 2020 15:36

UOKiK będzie czuwał nad rynkiem od strony cen

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie podejmował działania mające na celu ochronę konsumentów i pożyczkobiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen i opłat, np. kontrole i monitoring cen - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył szef rządu, w ramach ustawy antylichwiarskiej będzie walka z cenami, które czasami kilkakrotnie wyższe niż jeszcze parę tygodni temu, niż jeszcze kilka dni temu".

"To jest żerowanie na obecnej sytuacji pandemii, żeby temu zapobiegać, chcemy doprowadzić do sytuacji, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta i inne urzędy regulujące ceny, będą czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców" - podkreślił.

W środę odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W związku z zagrożeniem koronawirusem, rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Ponadto w nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie i także połączenia kolejowe.(PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ