Kolekcja Fini firmy Black Red White. Fot. Black Red White

Kolekcja Fini firmy Black Red White. Fot. Black Red White

  • Autor: mg
  • 28 lis 2017 09:08 (aktualizacja: 29 lis 2017 13:29)

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko firmie Black Red White

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko firmie Black Red White. Jego wątpliwości wzbudziła promocja odbywająca się pod hasłem „Meble i dodatki bez vat”, która trwała od 9 do 19 czerwca 2017 roku.

Kampanię promocyjną, która budzi wątpliwości, firma Black Red White zorganizowała w dniach 9-19 czerwca br. Na plakatach, banerach, w mailingach i na stronie internetowej pojawiało się, napisane dużą czcionką, hasło „Meble i dodatki bez Vat”. A na dole – dużą mniejszą – odesłanie do regulaminu. W związku z tym przeciętny konsument mógł pomyśleć, że promocja dotyczy wszystkich produktów Black Red White. Tymczasem, zgodnie z regulaminem, tylko niektóre towary można było kupić bez podatku VAT.

Zdajemy sobie sprawę, że reklama musi być dostosowana do nośnika. Jednak nie może pomijać istotnych dla konsumenta informacji. Odesłanie do regulaminu nie może dotyczyć ograniczeń w promocji, czyli podstawowego warunku oferty. O tym musi mówić reklama – uważa Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli przedsiębiorcy wprowadzają pewnie ograniczenia w promocji, to muszą o nich informować na nośnikach reklamowych jednoznacznie, zrozumiale i widocznie.

Postępowanie przeciwko Black Red White zostało wszczęte 16 października br. Zakończy się wydaniem decyzji, w której prezes UOKiK może stwierdzić stosowanie kwestionowanych działań i nałożyć karę finansową, której maksymalny wymiar może wynieść do 10 proc. obrotu spółki. Może również określić środki usunięcia trwających skutków naruszenia.

To nie pierwszy raz, gdy UOKiK kwestionuje hasła reklamowe Black Red White. W 2016 roku prezes Urzędu stwierdził, że reklamy spółki mogły wprowadzać w błąd. Firma Black Red White zobowiązała się zwrócić klientom 10 proc. wartości zakupów. 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ