Fot. Nobonobo

Fot. Nobonobo

  • Autor: PAP
  • 21 sty 2020 09:33

W 2020 r. nawet 30 proc. więcej wdrożeń robotów

W 2020 roku liczba wdrożeń robotyzacji procesów biznesowych wzrośnie nawet o 30 proc., głównie dzięki popularyzacji tego rozwiązania w sektorze MŚP - prognozują analitycy firmy consultingowej Abile. Trend wzrostowy ma umocnić także sytuacja na rynku pracy.

Eksperci Personnel Service szacują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy powstanie w Polsce nawet 0,5 mln nowych miejsc pracy, tymczasem deficyt kadrowy jest coraz większy, podobnie jak presja płacowa.

"Luka demograficzna szybko się pogłębia. Każdego roku na emeryturę przechodzi ok. 700 tys. Polaków, a w ich miejsce pojawia się zaledwie 400 tys. młodych pracowników" - przypomniał wiceprezes Abile Mariusz Gołębiewski. Według niego braki pracowników coraz trudniej będzie łatać przy pomocy przybyszów zza wschodniej granicy w sytuacji, gdy Czechy i Niemcy zliberalizowały przepisy migracyjne.

Jak dodał, sytuacja na rynku pracy rodzi także presję w obszarze płac. "W ubiegłym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o ponad 5 proc. rok do roku. Natomiast w perspektywie pięcioletniej skok ten wyniósł aż 29 proc. To zmusi pracodawców do śmielszego postawienia na automatyzację i robotyzację, która jest coraz bardziej niezbędna, ale też coraz bardziej opłacalna" - ocenia Gołębiewski.

Dotychczas robotyzacja w Polsce polegała głównie na wdrażaniu maszyn i programów wykorzystywanych w przemyśle, które są kosztowne, przez co dostępne jedynie dla największych przedsiębiorstw. Tańszym rozwiązaniem jest robotyzacja procesów biznesowych (RPA). To właśnie w nim analitycy Agile upatrują szans na upowszechnianie się robotyzacji w 2020 r., szczególnie w sektorze MŚP.

"Dzięki rozszerzeniu rynku o małe i średnie przedsiębiorstwa, spodziewamy się nawet 30-proc. wzrostu liczby wdrożeń RPA w Polsce w porównaniu rok do roku. To dynamika podobna do tej obserwowanej na całym świecie. Z danych firmy Gartner wynika, że już w 2022 r. wartość rynku robotyzacji procesów biznesowych wyniesie aż 2,4 mld dolarów, podczas gdy w 2018 r. było to zaledwie 848 mln dolarów" - wskazał Gołębiewski.

Jak przewidują analitycy, wzrost popularności RPA w polskich firmach przełoży się na większą świadomość tego, jakie korzyści niesie ze sobą robotyzacja. Oprogramowanie, które naśladuje pracownika i wykonuje żmudne, powtarzalne czynności bezpośrednio przekłada się bowiem na wzrost produktywności i hamuje potrzebę tworzenia nowych miejsc pracy, na które i tak brakuje chętnych. (PAP)

lus/ malk/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ