Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 05 sty 2018 09:26 (aktualizacja: 09 sty 2018 22:10)

W kolejnych zakładach karnych powstaną fabryki mebli

Kolejni producenci mebli korzystają z projektu rządowego "Praca dla więźniów", decydując się na produkcję na terenie zakładów karnych. Najnowsze inwestycje zostały rozpoczęte w Rzeszowie i Włodawie. Program ma na celu zmniejszenie kosztów utrzymania więżniów, ale też wsparcie działań inwestycyjnych przedsiębiorców z różnych branż.

W ramach programu rządowego „Praca dla więźniów” nowe fabryki meblarskie powstaną w zakładach karnych w Rzeszowie i Włodawie. W pierwszym z nich prace budowlane rozpoczęto w październiku ubr., a całkowity koszt inwestycji ma wynieść ok. 20 mln zł. Powierzchnia nowej hali produkcyjnej przekroczy 8 tys. m2. Ukończenie inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku. Nowy zakład meblarski będzie specjalizował się przede wszystkim w produkcji mebli tapicerowanych. Zatrudnienie znajdzie w nim 350 skazanych. W planach jest również budowa magazynu o powierzchni użytkowej ok. 5 tys. m2.

Z kolei inwestycja we Włodawie będzie pierwszą halą produkcyjną zbudowaną w ramach programu "Praca dla więźniów" w województwie lubelskim. Podobnie jak w Rzeszowie, także tutaj będą produkowane głównie meble tapicerowane. Koszt inwestycji wyniesie 18 mln zł, a jej zakończenie nastąpi w październiku tego roku. W zakładzie docelowo zatrudnienie znajdzie 250 skazanych.

Program "Praca dla więźniów" zakłada, że do 2023 roku na terenie zakładów karnych w całej Polsce powstanie 40 hal produkcyjnych. Oprócz nowych inwestycji, program zakłada też wprowadzenie ulg przedsiębiorcom zainteresowanym zatrudnianiem więźniów. Praca więźniów w założeniu ma pozwolić na ograniczenie wydatków ponoszonych na ich utrzymanie, dlatego część środków trafia na Fundusz Aktywizacji Zawodowej oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, a także na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ