Stół z kolekcji New York firmy Paged. Fot. Paged

Stół z kolekcji New York firmy Paged. Fot. Paged

  • Autor: mg
  • 19 gru 2016 15:04 (aktualizacja: 20 gru 2016 10:53)

W listopadzie wzrosła sprzedaż mebli

W listopadzie br. nastąpił wyraźny wzrost sprzedaży detalicznej. Była ona niższa niż w październiku o 3,3 proc., ale wyższa niż w listopadzie ubiegłego roku o 6,6 proc., choć oczekiwano jej zwyżki o 4,8 proc. Jeden z największych wzrostów dotyczy sprzedaży mebli - o 7,9 proc.

W tym roku lepsze wyniki dotyczące sprzedaży detalicznej zanotowano jedynie w sierpniu. Na tle uśrednionych wyników dotyczących sprzedaży całkowitej produkcji przemysłowej wyjątkowo dobrze prezentuje się sprzedaż mebli. W listopadzie wzrosła ona aż o 7,9 proc. w stosunku do listopada 2015 roku, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników. Jednocześnie, porównując 11 miesięcy 2016 roku (styczeń-listopad) do analogicznego okresu roku 2015, zanotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 9,2 proc.

Od czterech lat mamy do czynienia z niemal nieprzerwaną tendencją wzrostową. Jednak biorąc pod uwagę najlepszą w historii passę na rynku pracy, rekordowo niskie stopy procentowe, deflację sprzyjającą konsumentom oraz potężny bodziec w postaci programu 500+, można mieć uzasadnione poczucie niedosytu, tym bardziej, że nadzieje na stymulujące koniunkturę wydatki konsumentów były wyjątkowo wysoko ustawione - ocenia Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ