Jedna z elbląskich fabryk firmy Meble Wójcik. Fot. Mariusz Golak

Jedna z elbląskich fabryk firmy Meble Wójcik. Fot. Mariusz Golak

  • Autor: mg
  • 18 kwi 2017 09:48 (aktualizacja: 18 kwi 2017 11:03)

W Olsztynie meblarze spotkali się z samorządowcami

12 kwietnia br. w Olsztynie odbyła się konferencja poświęcona rozwojowi branży drzewno-meblarskiej w województwie warmińsko-mazurskim i możliwościom, jakie daje dofinansowanie ze środków unijnych. Uczestniczący w spotkaniu meblarze i samorządowcy byli zgodni, że przemysł meblarski w tym regionie wymaga wsparcia i integracji.

Branża drzewno-meblarska jest wizytówką gospodarki Warmii i Mazur. W regionie działa ponad 5 tys. firm zajmujących się produkcją mebli i przetwórstwem drewna. Zatrudniają one ponad 26 tys. pracowników, co stanowi prawie 10 proc. wszystkich zatrudnionych w regionie. Nic dziwnego, że przedstawiciele samorządu województwa kładą duży nacisk na zacieśnianie współpracy z branżą drzewno-meblarską. Przykładem tego była konferencja zorganizowana 12 kwietnia br. w Olsztynie.

Podczas konferencji dyskutowano na temat potrzeby integracji przedsiębiorców działających w regionie oraz szans, jakie dają fundusze europejskie. W najbliższych miesiącach wystartuje kampania promocyjna, która ma służyć budowaniu marki gospodarczej regionu i ułatwianiu nawiązywania kontaktów przez lokalne firmy. Jednym z elementów działań promocyjnych będą przyjazdy przedsiębiorców z zagranicy. To bardzo ważne działanie, zważywszy na fakt, jak kluczową rolę w strategii firm meblarskich zajmuje eksport.

 W Regionalnym Programie Operacyjnym woj. warmińsko-mazurskiego na lata 2014-20 przewidziano 320 mln euro na wzmacnianie rozwoju technologicznego i innowacji oraz podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Preferowane mają być szczególnie projekty dotyczące tzw. inteligentnych specjalizacji regionu. Za taką specjalizację uznano między innymi przemysł drzewny i meblarski. 

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ