Sofa Albano. Fot. Gala Collezione

Sofa Albano. Fot. Gala Collezione

  • Autor: bm
  • 12 gru 2018 14:07 (aktualizacja: 14 gru 2018 21:33)

W poszukiwaniu sofy idealnej – co mówią eksperci?

Meble tapicerowane należą do najczęściej kupowanych produktów w polskich sklepach meblowych. Klienci mają do wyboru bardzo szeroką ofertę sof i narożników. Jak doradzić im właściwą decyzję?

Przez zakupem nowej sofy warto zastanowić się, jak funkcjonuje rodzina i do jakich aktywności będzie używany mebel. Klasyczne propozycje wypoczynkowe, nie posiadające mechanizmów przeznaczonych do rozkładania, są zazwyczaj zgrabniejsze i nieco lżejsze wizualnie. Po przeanalizowaniu stylu życia rodziny może okazać się, że funkcja spania jest wykorzystywana bardzo rzadko, lub wręcz przeciwnie. Poszczególne modele, dostępne na rynku, różnią się sposobem rozkładania oraz konstrukcją.

„Na wybór odpowiedniej sofy duży wpływ ma wielkość przestrzeni, ustawienie ścian czy umiejscowienie otworów okiennych. W Gala Collezione można wybrać mebel w gotowej konfiguracji lub pokusić się o samodzielnie zaprojektowanie sofy pod wymiar konkretnego pomieszczenia, korzystając z wirtualnego kreatora. Producent oferuje jeszcze jedno udogodnienie – przez zakupem istnieje możliwość sprawdzenia, jak będzie wyglądał dany model w konkretnym pomieszczeniu. Wystarczy skorzystać z aplikacji View at Home, która pozwala zobaczyć na ekranie tabletu czy smartfona wygląd mebla w realnej przestrzeni własnego domu” – mówi architekt Agata Kotowska.

„Do wyboru mamy sofy dwuosobowe, trzyosobowe i narożne. Pozornie do niewielkiego salonu najodpowiedniejszy jest mały mebel. Może się jednak okazać, że lepszym rozwiązaniem niż dwuosobowa kanapa i dwa dobrane do niej fotele jest narożnik, o wymiarach 2 na 3 m, z jednym podłokietnikiem na końcu dłuższego boku. Uzyskasz w ten sposób siedzisko długości ok. 4,5 m, które realnie zabierze mniej miejsca.  W bardzo małym wnętrzu, w którym w dodatku musi stanąć regał i stół z krzesłami, trzeba będzie zadowolić się mniejszą, np. dwuosobową sofą” – dodaje projektantka Edyta Mężyńska.

Wartą rozważenia opcją są sofy z regulowanymi zagłówkami, których kąt nachylenia można zmieniać stopniowo i dopasowywać go do pozycji ciała, w której wypoczywamy w danym momencie. Tego typu udogodnienia montowane są w meblach na stałe. W przeciwieństwie do zagłówków mobilnych, nie można ich przenosić, ale najczęściej zagłówki regulowane są montowane w standardzie na wszystkich oparciach sofy lub narożnika. Na zupełnie inne funkcjonalności będą zwracać uwagę ludzie starsi, którzy chcą wygodnie wstawać z kanapy, bez zapadania się w niej. Młodzi ludzie i rodziny z dziećmi docenią oczywiście głębokie i miękkie modele. Jeśli sofa ma być przeznaczona głównie do celów towarzyskich, powinna być jak najbardziej sprężysta i mieć możliwość elektrycznej regulacji siedziska, tak by dopasować jego głębokość do preferencji naszych gości.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ