Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 20 lut 2017 10:00 (aktualizacja: 20 lut 2017 14:01)

W styczniu 2017 roku wzrosła sprzedaż mebli

W styczniu 2017 roku konsumenci kupili o 11,4 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z tak wysoką dynamiką sprzedaży detalicznej poprzednio mieliśmy do czynienia jednorazowo w kwietniu 2011 roku. Na tym tle szczególnie korzystnie prezentuje się sprzedaż mebli.

Tak silny wzrost sprzedaży detalicznej ekonomiści obserwowali w latach poprzedzających globalny kryzys finansowy w 2008 roku. Być może teraz, w zawiązku z bardzo dobrą sytuacją na rynku pracy, wzrostem płac i transferami socjalnymi konsumenci zaczynają przypominać sobie tamte czasy. Ale trzeba też pamiętać o inflacji. Po jej uwzględnieniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,6 proc., co także należy uznać za bardzo dobry wynik.

W pierwszym miesiącu 2017 roku najmocniej, bo o 17,2 proc., zwiększyła się sprzedaż paliw. Powodów do narzekań nie mają również polscy producenci mebli. Zakupy tego typu towarów wzrosły o 9 proc.

Tak dobre dane, zanotowane już w pierwszym miesiącu roku, pozwalają na znacznie większy niż do niedawna optymizm w sprawie przyspieszenia polskiej gospodarki, po nieco gorszym okresie drugiej połowy ubiegłego roku. Potwierdzeniem trwałości tej tendencji będą jednak dopiero informacje o rosnących inwestycjach - mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ