Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 17 sie 2017 13:26 (aktualizacja: 17 sie 2017 14:04)

W Trzebini więźniowie będą produkowali meble ogrodowe

Dyrektor zakładu karnego w Trzebini podpisał umowę dotyczącą budowy hali produkcyjnej, w której mają być wytwarzane między innymi meble ogrodowe. Zatrudnienie przy produkcji mebli znajdzie 30 skazanych. To kolejna inwestycja realizowana w ramach rządowego programu pomocy więźniom.


Obecnie trwa proces wyłaniania wykonawcy hali produkcyjnej. Inwestycja ma zostać ukończona w połowie 2018 roku. Na powierzchni 600 m2 będą produkowane między innymi meble ogrodowe. Zatrudnienie w zakładzie w Trzebini powinno znaleźć 30 skazanych. 

Inwestycja realizowana w Trzebini jest częścią rządowego programu pomocy więźniom, który zakłada, że do 2023 roku na terenie zakładów karnych w całej Polsce powstanie 40 nowych hal produkcyjnych. W wielu z nich będą produkowane meble, a zatrudnienie znajdą tam więźniowie. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, oprócz nowych inwestycji, program zakłada też wprowadzenie ulg przedsiębiorcom zainteresowanym zatrudnianiem więźniów.

W 2016 roku kilka zakładów karnych podjęło już współpracę z producentami mebli. Wśród nich znalazły się m.in. zakłady w Garbalinie, Potulicach, Krzywańcu, Rzeszowie, Włodawie i Goleniowie. Praca więźniów w założeniu ma pozwolić na ograniczenie wydatków ponoszonych na ich utrzymanie, dlatego część środków trafia na Fundusz Aktywizacji Zawodowej oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, a także na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ