Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

  • Autor: bm
  • 11 lip 2019 11:17 (aktualizacja: 12 lip 2019 15:48)

Ważne dla meblarzy - rośnie zainteresowanie dużymi mieszkaniami

Dobra koniunktura na rynku nieruchomości to dobry znak dla producentów i dystrybutorów mebli, którzy mogą spodziewać się rosnącej liczby zamówień. Jest szansa, że nabywcy nowych mieszkań będą wkrótce je urządzać. Zwłaszcza że rośnie zainteresowanie dużymi, wielopokojowymi mieszkaniami.

Serwisy ogłoszeniowe w Polsce po raz pierwszy od kilku lat notują większe zainteresowanie mieszkaniami wielopokojowymi. Według danych Domiporta.pl w marcu 2019 oferty sprzedażowe dotyczące lokali 3-pokojowych były oglądane aż o 40% częściej niż w poprzednich miesiącach, a kawalerki zaliczyły spadek aż o 69%. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska i czy może być ono początkiem trendu na rynku mieszkaniowym? Czy ma ono swoje przełożenie na faktyczną sprzedaż mieszkań?

Młodzi ludzie zaczynają myśleć coraz bardziej perspektywicznie, lecz chcą także żyć wygodnie „tu i teraz”. Wbrew pozorom obie wymienione postawy nie wykluczają się i sprawiają, że wzrasta popyt na większe metraże. Rosnąca zdolność kredytowa sprawia, że już przy zakupie pierwszego mieszkania rozważają rezygnację z kawalerki i zwiększenie liczby pokoi z myślą o rodzinie, która może pojawić się w ciągu kilku najbliższych lat.

Rosnące zarobki sprawiają też, że coraz mniej przerażają nas długie zobowiązania finansowe. Wolimy spłacać kredyt nieco dłużej, ale mieszkać bardziej komfortowo dziś i w najbliższych latach. Pewną tendencję zauważyliśmy już podczas sprzedaży mieszkań w naszej rodzinnej inwestycji Kompas Targówek, w której zaplanowane zostały mieszkania od 50 do 80 mkw. Wszystkie zostały sprzedane jeszcze przed ukończeniem budowy - mówi Aneta Węska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Kompanii Domowej.

Z danych Eurostatu wynika, że 40% ponad Polaków mieszka w zbyt małych mieszkaniach – zajmujemy 5. miejsce w europejskim rankingu przeludnienia. Dane te mogą sugerować, że kupujemy metraże niewystarczające dla naszych potrzeb - prawdopodobnie ze względu na wysokie ceny nieruchomości. Czy możliwe, więc, by trend ten się odwrócił? Jest na to szansa. Z naszych obserwacji wynika, że Polacy kupują mieszkania mądrzej. Nie traktują zero-jedynkowo kwestii lokalizacji, metrażu i ceny, tylko szukają tzw. „złotego środka”. - mówi Aneta Węska.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ