Firma Meble Wójcik jest jednym z największych producentów mebli z regionu Warmii i Mazur. Na zdjęciu: kolekcja Linate. Fot. Meble Wójcik

Firma Meble Wójcik jest jednym z największych producentów mebli z regionu Warmii i Mazur. Na zdjęciu: kolekcja Linate. Fot. Meble Wójcik

  • Autor: mg
  • 31 sie 2017 10:57

Wielkopolska oraz Warmia i Mazury - liderzy meblarskiego eksportu

Wielkopolska oraz Warmia i Mazury są regionami, które liderują w eksporcie polskich mebli - tak wynika z raportu przygotowanego przez "Bisnode", który miał odpowiedzieć na pytania o preferencje eksportowe poszczególnych województw. Wielu czołowych producentów właśnie tam ma swoje zakłady produkcyjne.

Czytaj też: Produkcja mebli w Polsce w lipcu 2017 roku

Badanie firmy Bisnode zostało przeprowadzone wśród 25 tys. firm, który eksportowały przynajmniej raz do danego kraju w I kwartale 2017 roku. Jego podstawą było ponad 120 tys. transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Okazuje się, że w poszczególnych województwach można wskazać główne kierunki eksportowe.

Badanie pokazuje, że produkcja mebli jest główną specjalnością eksportową w dwóch województwach - warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W pierwszym z nich w I kwartale 2017 roku eksport mebli wyprodukowanych przez miejscowe firmy stanowił 10,15 proc. całkowitego obrotu zagranicznego województwa, zaś w drugim - 6,58 proc. W obu przypadkach głównym kierunkiem eksportu są Niemcy.

W każdym z województw wskazano 5 specjalności eksportowych oraz 5 zagranicznych odbiorców. Meble, jako ważna specjalność eksportowa, pojawiły się w kilku innych województwach, choć już nie na pierwszych miejscach. Wśród hitów eksportowych wymieniane były jeszcze w województwach: dolnośląskim (2,70 proc. udział w całkowitym eksporcie województwa), kujawsko-pomorskim (3,82 proc.), łódzkim (2,75 proc.), pomorskim (2,29 proc.) oraz zachodniopomorskim (4,38 proc.).

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ