Fot. Fotolia

Fot. Fotolia

  • Autor: PAP
  • 19 lip 2019 10:35 (aktualizacja: 23 lip 2019 10:53)

Wyraźny spadek produkcji przemysłowej, w tym mebli

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w czerwcu 2019 r. spadła o 2,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. Szczególnie mocne spadki zaobserwowano w sektorach eksportowych, w tym w meblarstwie.

Tak wyraźny spadek produkcji w ujęciu rocznym jest sporym zaskoczeniem - ocenił ekonomista Banku Pekao SA Piotr Piękoś. Dodał, że mocne spadki w sektorach eksportowych wskazują, że realizuje się oczekiwany scenariusz spowolnienia krajowego przemysłu.

Produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła w czerwcu o 2,7 proc. r/r wobec wzrostu o 7,7 proc. r/r w maju - odczyt był mocno poniżej konsensusu prognoz rynkowych na poziomie 2,0 proc. r/r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 2,7 proc. r/r wobec 5,1 proc. r/r w maju. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym spadła o 3,4 proc. r/r wobec wzrostu o 7,8 proc. r/r w maju. - wskazał w komentarzu Piękoś.

Przyznał, że z analitycy oczekiwali silnego spadku dynamiki produkcji przemysłowej w związku z mocnym negatywnym efektem kalendarza - w tym roku czerwiec liczył aż dwa dni robocze mniej niż przed rokiem. "Jednakże spodziewaliśmy się utrzymania dynamiki na plusie. W tym kontekście tak wyraźny spadek produkcji w ujęciu r/r pozostaje więc sporym zaskoczeniem. Mocne spadki w sektorach eksportowych (m.in. motoryzacja, meble) wskazują, że realizuje się oczekiwany od dłuższego czasu scenariusz spowolnienia krajowego przemysłu w reakcji na wyraźne spowolnienie w gospodarce niemieckiej" - poinformował.

Przypomniał, że w całym drugim kwartale br. dynamika produkcji przemysłu obniżyła się do 4,6 proc. r/r wobec 6,1 proc. r/r w pierwszym kwartale, co tworzy ryzyko istotniejszego spowolnienia wzrostu PKB w drugim kwartale niż dotychczas zakładaliśmy. "Z ostatecznymi wnioskami wstrzymujemy się jednak do publikacji danych o czerwcowej sprzedaży detalicznej, które uzupełnią obraz stanu gospodarki realnej w drugim kwartale 2019 r." - wskazał.

Źródło: PAP

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ