Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock

  • Autor: mg
  • 19 cze 2017 16:05 (aktualizacja: 20 cze 2017 10:32)

Wzrost eksportu polskich mebli do Stanów Zjednoczonych

W pierwszym kwartale 2017 roku polski eksport do Stanów Zjednoczonych był o blisko 20 procent większy niż przed rokiem. W czołówce naszych towarów wysyłanych za Atlantyk znajdują się meble. Nasz eksport w tym przypadku przewyższa import, co oznacza, że Amerykanie notują w handlu z Polską deficyt.

Zobacz wyniki raportu: Czy Polacy kupują meble przez Internet?

Stany Zjednoczone należą do naszych najważniejszych partnerów handlowych. W I kwartale 2017 roku pod względem eksportu zajmują 9. miejsce (w tym czasie wartość eksportu wyniosła 7.564,5 mln zł). To pierwsza sytuacja, gdy w handlu z tym krajem mamy dodatni bilans handlowy. Kwietniowa nadwyżka wynosi niewiele ponad 40 mln euro.

Jednym z najważniejszych towarów wysyłanych przez polskich producentów do Stanów Zjednoczonych są meble. W 2014 roku z Polski do Stanów Zjednoczonych trafiły meble o łącznej wartości 326,7 mln dolarów. W kolejnym roku wzrósł on już do 340 mln euro, co pokazuje stałą tendencję wzrostową. 

Głównym kierunkiem eksportowym dla polskich producentów mebli są kraje Unii Europejskiej, jednak kierunek amerykański staje się coraz bardziej atrakcyjny. Tym bardziej, że Stany Zjednoczone są największym importerem na świecie.

Raport IBISWorld dowodzi, że przeciętny Amerykanin lubi często zmieniać miejsce zamieszkania, co oznacza nieustanny popyt na meble. Jednocześnie największą konkurencją dla tamtejszych mebli są produkty importowane z Chin, zwykle o niskiej jakości. Sytuacja ta otwiera furtkę dla producentów z Europy.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ