Zakład Karny we Włodawie szuka meblarskiego inwestora
W listopadzie ubiegłego roku na terenie Zakładu Karnego we Włodawie została oddana do użytkowania hala produkcyjna. Po wycofaniu się jednej firmy meblarskiej trwają poszukiwania kolejnego inwestora.
W związku z realizacją rządowego programu "Praca dla Więźniów" Zakład Karny we Włodawie podejmie współpracę z przedsiębiorcami, opartą na dzierżawie hali produkcyjnej i zatrudnieniu osadzonych.
Do dyspozycji potencjalnego inwestora jest kompleks hal produkcyjnych, na który składają się: dwie hale - duża i mała, a także budynek ochronny (śluza wjazdowa) wraz z infrastrukturą techniczną i ochronną. Powierzchnia użytkowa pierwszej z hal wynosi prawie 8 tys. m2, zaś drugiej - 704 m2.
Praca jest bardzo ważną formą resocjalizacji, dlatego też chciałbym ją zagwarantować możliwie największej grupie skazanych. Ich zatrudnienie wiąże się dla przedsiębiorcy z wieloma korzyściami. Bardzo ważna jest stała dostępność pracowników. Zatrudnienie na podstawie skierowania do pracy umożliwia właściwą rotację i dobór najlepszych pracowników. A ponadto przedsiębiorca ma możliwość ubiegania się o zwrot części wynagrodzeń wypłaconych zatrudnionym, co wydatnie obniża koszty produkcji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że posiadamy nowoczesną halę produkcyjną, dedykowaną produkcji mebli tapicerowanych, do której potencjalny kontrahent powinien wstawić jedynie maszyny. Myślę, że w przypadku prowadzenia i rozwijania biznesu są to warunki naprawdę sprzyjające przedsiębiorcy i jednocześnie nie wymagające zbyt dużych nakładów finansowych - mówi ppłk Jacek Sankowski, dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie.
Rządowy program "Praca dla więźniów" oparty jest na trzech filarach i dotyczy: budowy hal produkcyjnych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, rozszerzenia zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz wprowadzenia ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Ulga ta obecnie funkcjonuje jako ryczałt dla przedsiębiorcy i finansowana jest ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Dziś przedsiębiorca zatrudniający osadzonego odpłatnie może uzyskać zwrot w formie ryczałtu w wysokości 35% wynagrodzenia skazanego brutto. Przedsiębiorca zatrudniający skazanego odpłatnie ma możliwość uzyskania dofinansowania działań prowadzących do
tworzenia nowych miejsc pracy dla skazanych oraz ochronę istniejących ze środków Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy w formie nieoprocentowanej pożyczki, bezzwrotnej dotacji.
WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ