• Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

"Zielony dom" z IKEA

„Zielony Dom” to wspólny projekt IKEA i organizacji WWF. Powstał, by uczyć i podpowiadać jak stylem życia i urządzeniem wnętrz można pomóc środowisku.

„Zielony Dom” to specjalnie zaaranżowane wnętrze w IKEA Targówek. Wszystkie produkty w nim użyte oraz sposób ich rozmieszczenia są zgodne ze wskazówkami ekspertów WWF.
Organizatorzy przedsięwzięcia chcą w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że sposób w jaki żyjemy, co kupujemy i jak urządzamy nasze domy ma wpływ na kondycję całej planety. Podkreślają, iż ogromne znaczenie mają czynności, na które zwykle nie zwracamy nawet uwagi: wyłączanie trybu stand-by (dzięki czemu do atmosfery trafia znacznie mniej CO2), korzystanie z urządzeń energooszczędnych (co stanowi korzyść nie tylko dla domowego budżetu ale również dla środowiska naturalnego) czy zasłanianie okien na noc ogrzewając pomieszczenia (by nie tracić ciepła).

Podobnie ważne jest wyposażenie naszego domu. I tak na przykład: wycieraczka „Zielonego Domu” nie zawiera tworzyw sztucznych, urządzenia AGD to najwyższa klasa energoefektywności, kuchenka i lodówka są ustawione z dala od siebie, naczynia ceramiczne zastępują plastykowe, papier toaletowy pochodzi z recyklingu, meble z drzewa rodzimego posiadają  certyfikat FSC, laptop zamiast komputera (przekłada się na mniejsze zużycie energii), źródła światła są energooszczędne, jasny kolor ścian zwiększa efekt doświetlenia pomieszczeń, podłogi i elementy drewniane malowane są eko-farbami (bez substancji lotnych). Te i wiele innych cennych rad zaprezentowano podczas konferencji w IKEA Targówek.

Projekt „Zielony Dom” jest efektem współpracy IKEA Polska z międzynarodową organizacją ekologiczną WWF. Eksperci WWF przygotowali kilkadziesiąt porad na temat maksymalnego wykorzystania proekologicznych materiałów i odpowiedniego ustawienia sprzętów przy urządzaniu domu. IKEA wykorzystała w tym celu własne produkty, które od lat wytwarzane są w sposób przyjazny środowisku, a niektóre także pomagają je chronić i tworzą bezpieczne, wolne od chemii otoczenie w domu.

Współpraca IKEA i WWF rozpoczęła się w 2002 roku i obejmuje zakres odpowiedzialnego leśnictwa, działania w celu ograniczenia zmian klimatu oraz promowanie przyjaznej środowisku uprawy bawełny. Wszystkie te starania wpisują się w filozofię społecznej odpowiedzialności biznesu którą od lat promuje IKEA. Szwedzka sieć wyznaje zasadę zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którą działania IKEA powinny mieć ogólnie pozytywny wpływ na ludzi i środowisko.
„Zielony Dom” pokazuje, iż życie w zgodzie ze środowiskiem wcale nie musi być trudne. Pamiętając o kilku regułach i wybierając proekologiczne produkty możemy zminimalizować swój negatywny wpływ na planetę.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ