Fot. Profim

Fot. Profim

  • Autor: mg
  • 17 maj 2017 13:18 (aktualizacja: 19 maj 2017 09:40)

Zmiany kapitałowe w spółce Profim

Innova Capital, środkowoeuropejski fundusz private equity, obejmie blisko 75% udziałów w firmie Profim. Transakcja ma służyć wsparciu polskiego producenta siedzisk biurowych w dalszym rozwoju. Zostanie ona zamknięta w II kwartale 2017 roku, po otrzymaniu zgody UOKiK.

Fundusz Innova Capital podpisał umowę nabycia ok. 75% udziałów w spółce Profim. Transakcja ma zostać zamknięta w II kwartale 2017 roku, po otrzymaniu zgody UOKiK. Strony nie ujawniły wartości transakcji. Dwóch z dotychczasowych założycieli firmy Profim, w tym prezes Ryszard Rychlik, pozostanie udziałowcami w spółce.

Jesteśmy bardzo dumni, że staliśmy się większościowym udziałowcem w tak perspektywicznej firmie, jaką jest Profim. W ramach naszej strategii inwestujemy w spółki będące liderami w swoich branżach, które stanowią wizytówkę Polski za granicą. Doceniamy ogromny sukces, który spółka osiągnęła w ciągu ostatnich 26 lat, w tym w szczególności objęcie wiodącej pozycji na rynku polskim oraz sukces w promocji własnej marki w Niemczech. Chcemy wspomóc firmę w realizacji ambitnych planów rozwoju na bardzo perspektywicznych rynkach eksportowych, współpracując jednocześnie z jej założycielami. Tego typu model współpracy należy do specjalności Innova Capital – powiedział Andrzej Bartos, senior partner Innova, który nadzorował inwestycję.

Głównym celem Profim jest wzmocnienie pozycji lidera na rynku siedzisk biurowych w Polsce oraz zbudowanie silnej pozycji marki na kluczowych rynkach Europy Zachodniej. Obecnie firma jest jednym z dwóch największych producentów siedzisk biurowych w Polsce oraz zajmuje pozycję w pierwszej dziesiątce największych producentów na rynku niemieckim - najbardziej konkurencyjnym rynku mebli biurowych w Europie.

Współpraca z Innova Capital to wielka szansa dla firmy na szybsze zrealizowanie zakładanych celów, przy współudziale profesjonalnego partnera. Dalsze innowacje produktowe, budowanie wartości eksportu Profim i szybkie wyjście na kolejne rynki zagraniczne wymagają kapitału i doświadczenia. Dlatego też widzimy olbrzymią wartość w zaangażowaniu Innova Capital na tym etapie rozwoju firmy – powiedział Ryszard Rychlik, prezes firmy Profim.

Spółka stale zwiększa przychody z eksportu, wprowadzając nowe modele siedzisk opracowane przy udziale czołowych projektantów europejskich. W 2016 roku przychody ze sprzedaży Profim wyniosły ok. 470 mln zł, z czego ponad 70 proc. stanowiła sprzedaż zagraniczna. Obecnie sieć sprzedaży spółki obejmuje współpracę z ponad 1.100 dealerami w 30 krajach.

Firma Profim jest jednym z czołowych producentów na rynku siedzisk biurowych w Europie. W ciągu ćwierć wieku działalności stworzyła blisko 100 kolekcji siedzisk we współpracy z czołowymi projektantami, specjalizującymi się w kreacji mebli biurowych. Profim produkuje ok. 120.000 siedzisk miesięcznie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ