Zmieniły się przepisy UE o energii elektrycznej
Z początkiem roku w UE weszły w życie nowe przepisy dotyczące wewnętrznego rynku energii elektrycznej, które pozwolą konsumentom m.in. na porównywanie ofert i zmianę dostawców na tańszych.
Nowe przepisy mają zapobiegać ubóstwu energetycznemu, ułatwiać konsumentom porównywanie ofert i zmianę dostawców oraz dać im prawo do odgrywania aktywnej roli na rynku energii elektrycznej. Zgodnie z regulacjami, dostawcy energii muszą zagwarantować konsumentom jaśniejsze informacje na temat warunków umów oraz bardziej przejrzyste rachunki za energię elektryczną. Klienci otrzymali także możliwość wyboru różnych ofert i zmianę dostawcy energii oraz zawierania umów z wieloma dostawcami.
Regulacje mają także umożliwiać swobodne kształtowanie cen prądu w zależności od popytu i podaży, ułatwiać handel transgraniczny, koordynację regionalną i integrację magazynowania energii oraz zapewnić większy udział i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. To ma pozwolić UE osiągnąć cele klimatyczne i energetyczne na rok 2030 i wesprzeć unijne działania w kierunku dekarbonizacji.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, Komisja Europejska za pośrednictwem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wspierać będzie państwa członkowskie, które postanowiły odejść od gospodarki opartej na węglu i paliwach kopalnych. KE ma także pomagać państwom członkowskim w radzeniu sobie ze społecznymi i gospodarczymi skutkami przechodzenia na czystą energię.
Przepisy mają także zagwarantować bezpieczeństwo dostaw energii w UE m.in. dzięki wyznaczeniu kryteriów w zakresie dopłat do awaryjnych źródeł zasilania oraz unijnym zapisom ws. gotowości na wypadek zagrożeń, które mają pomóc operatorom systemów energetycznych zapobiegać kryzysom dostaw i skutecznie radzić sobie z takimi sytuacjami, jeśli do nich dojdzie.
Rolę nadzorczą w zakresie przestrzegania przepisów pełni Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki.
Nowe rozporządzenie w sprawie energii elektrycznej, zawierające przepisy obowiązujące rynki energii elektrycznej obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Państwa członkowskie mają czas do końca 2020 r. na wdrożenie zorientowanej na odbiorcę dyrektywy w sprawie energii elektrycznej. (PAP)
jowi/ malk/

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ