4 Design Days: dyskusja poświęcona przygotowaniu przestrzeni dla dziecka. Fot. Justyna Łotowska

4 Design Days: dyskusja poświęcona przygotowaniu przestrzeni dla dziecka. Fot. Justyna Łotowska

  • Autor: Ewa Kozioł
  • 14 lut 2019 08:39 (aktualizacja: 19 lut 2019 09:34)

4 Design Days: Mieszkanie z dzieckiem - jak je urządzić?

Dziecko zmienia nasz świat - nasze nawyki, przyzwyczajenia, ale także dom, który musimy dopasować także do jego potrzeb. Jak to zrobić? Podczas 4 Design Days swoją wiedzą i doświadczeniem w tym temacie podzielili się z nami architekci i projektanci wnętrz.

Przygotowując mieszkanie na pojawienie się w domu małego członka rodziny czeka nas sporo wyzwań i całkiem sporo decyzji do podjęcia. Przestrzeń trzeba bowiem dopasować do potrzeb dziecka oraz mamy tak, aby codzienne czynności – przewijanie, karmienie czy noszenie sprawiały jej jak najmniej trudności. Od czego zacząć te wszystkie „wnętrzarskie zabiegi”? O czym pamiętać? Jakich błędów unikać? Co jest bardziej istotne a co mniej? O odpowiedź na te, ale i wiele innych pytań poprosiliśmy architektów i projektantów wnętrz. Podczas dyskusji na 4 Design Days podzieli się oni z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Mieliśmy przyjemność gościć na scenie: Annę Kapinos, architekt wnętrz (pracownia TOKA+HOME), Kingę Śliwę, architekt wnętrz (Art&Design Architektura Wnętrz Studio Projektowe Kinga Śliwa), Dominikę Trzcińską, architekt wnętrz (Superpozycja Architekci), Monikę Zawolik-Szczyrbowską, projektantkę wnętrz (Zawolik Design), Ewelinę Ziółkowską-Jacyków, architekt wnętrz (studio projektowe SPOIWO) oraz Olgę Sajnóg-Dąbek, architekt wnętrz (studio projektowe SPOIWO). Dyskusję prowadziła Ewa Kozioł, redaktor naczelna, Dobrze Mieszkaj, Dobrzemieszkaj.pl.

Rozmowy na scenie poprzedził dwie bardzo merytoryczne prezentacji, które przygotowały: Kinga Śliwa oraz Monika Zawolik-Szczyrbowska.

Oczekiwanie na dziecko to okres dziewięciu miesięcy, więc mamy sporo czasu na przygotowanie naszego mieszkania na pojawienie się maluszka. Powinniśmy bez problemu zdążyć zarówno z przemeblowaniem, remontem, jak i liftingiem wnętrza. Najważniejsze, aby na początek mieć łóżeczko i komodę. To taka niezbędna pigułka – rozpoczęła rozmowę architekt Kinga Śliwa.

Pierwszy pokój lub też przestrzeń maluszka to bardziej kącik mamy. Dla małego człowieka w pierwszym etapie życia to mama i jej bliskość jest bowiem najważniejsza. Warto więc pomyśleć o mamie i mieszkanie przygotować tak, aby przewijanie, karmienie czy noszenie sprawiały jej jak najmniej trudności. Żeby było po prostu łatwo – podzieliła się swoimi doświadczeniami architekt Ewelina Ziółkowska-Jacyków mama dwójki dzieci. Dodała też, tego typu decyzje warto podejmować jak mama jest już w domu z maluszkiem. Możemy sobie wymyślić i zaplanować wiele rzeczy, a rzeczywistość często okazuje się zupełnie inne. Nasze wyobrażenie nie zawsze pasują do realnych, codziennych potrzeb.

Podczas rozmowy poruszona została kwestia przygotowania wygodnej, komfortowej przestrzeni dla dziecka w małym mieszkaniu. Pojawiło się kilka fajnych, sprawdzonych patentów, które są warte uwagi. Nie ma tak naprawdę ograniczeń przestrzennych, bo nawet w niewielkim mieszkaniu można fajnie zaplanować przestrzeń dla dziecka – podkreśliła Kinga Śliwa. Jeśli w sypialni rodziców mamy wnękę na szafę, a nie dysponujemy osobnym pomieszkaniem, to możemy zaaranżować ją na mikro pokój dla dziecka, gdzie zmieści się łóżeczko, jakieś półki. Możemy tą przestrzeń pomalować lub wytapetować w jakieś fajne wzory, a dodatkowo zasłonić kotarą, aby maluch miał zapewnioną intymność – radziła architekt Dominika Trzcińska.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ