4DD 2018 - dni otwarte

4DD 2018 - dni otwarte

  • Autor: bm
  • 21 sty 2019 13:34

4 Design Days: Warsztaty, prezentacje, wystawy, targi, design oczami dzieci

Czy można nadać nowe życie starym, wyrzuconym meblom? Co dzieci myślą o architekturze i designie? Jak urządzić pierwsze mieszkanie? Za co można zdobyć nominację do „architektonicznego Oskara”? Kto weźmie udział w „Maratonie Architektury”? Odpowiedzi przyniosą Dni Otwarte na 4 Design Days w Katowicach (26-27 stycznia 2019).

Dni Otwarte 4 Design Days organizowane są dla mieszkańców regionu, gości z kraju i z zagranicy, którzy chcą obcować z architekturą i designem w najlepszym wydaniu. Do Spodka
i Międzynarodowego Centrum Kongresowego na warsztaty prezentacje, spotkania zapraszają uznani architekci, projektanci, służący radą eksperci i gwiazdy telewizji.

26 stycznia 2019 r., w godzinach 11.00-17.00, na scenie w Spodku, odbywać się będzie maraton,
w którym wezmą udział najlepsi z polskich architektów, m.in.: Emilia Sobańska, architekt BBGK Architekci, Agnieszka Kaczmarska, prezes oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich
w Katowicach, Robert Konieczny, architekt, założyciel, KWK Promes, Przemo Łukasik, Medusa Group, Marek Wawrzyniak, architekt prowadzący, współzałożyciel, TOPROJEKT, Piotr Zybura, architekt, główny projektant, Arch it. Rozmowy moderować będą Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy wnętrzarskie: Projekt Lokalny, Remont w 48h, Bitwa o Dom
i Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury.

Tegoroczna edycja „Maratonu Architektury” skupiać się będzie wokół polskich nominacji do nagrody Mies van der Rohe Award, którym poświęcona jest główna wystawa na
4 Design Days 2019. Bezprecedensowa w skali kraju ekspozycja polskich budynków nominowanych do „architektonicznych Oskarów” odbywa się pod patronatem Fundacji im. Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Dni otwarte podczas 4 Design Days w Katowicach to okazja, by spotkać się z ekspertami
w dziedzinie aranżacji wnętrz. 26 i 27 stycznia zaplanowano dyskusje o urządzaniu pierwszego mieszkania, o tym, w jaki sposób przygotować je na nowego członka rodziny, a także o tym, jak przystosować mieszkanie do wymagań osób starszych i rodziny wielopokoleniowej. Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie? Co zrobić, gdy w domu pojawił się nowy członek rodziny? Nie wiadomo od czego zacząć patrząc rzut mieszkania lub domu? W strefie Dobrze Mieszkaj w trakcie 4 Design Days projektanci podpowiedzą, jak urządzić mieszkanie, jak dobrać meble i kolory, jak powiększyć małą kuchnię czy odmienić niefunkcjonalną łazienkę.

W sobotę, 26 stycznia br., odbędzie się sesja tematyczna poświęcona urządzaniu kuchni z myślą o rodzinie. Prelegenci będą debatować jak mieszka współczesna polska rodzina, jaką rolę w jej życiu codziennym pełni kuchnia, czy rzeczywiście jest ona sercem domu. W dyskusji zostaną też poruszone kwestie wyposażenia, niezbędnych sprzętów oraz rozwiązań zapewniających komfort, bezpieczeństwo oraz wygodę podczas korzystania z kuchni przez całą rodzinę. Projektanci opowiedzą o swoich doświadczeniach w aranżacji kuchni rodzinnej oraz podpowiedzą jakich błędów należy unikać.

27 stycznia w trakcie Dni Otwartych 4 Design Days dziennikarka telewizyjna Ula Chincz oraz krytyk i kurator architektury Marcin Szczelina z Architecture Snob zaproszą na scenę młodych i bardzo młodych rozmówców (w wieku 6-14 lat), aby dowiedzieć się, co dzieci myślą o architekturze, która ich otacza, o rzeczach, które projektują dorośli, o wyglądzie miast, w których mieszkają.

26 i 27 stycznia w trakcie Dni Otwartych 4 Design Days w Katowicach warsztaty pt.: „Redesign by Jimi Ogden – jak odnawiać stare meble" poprowadzi Jimi Ogden. Od dziecka interesuje się stolarstwem i odnawianiem wyrzucanych mebli. W Anglii przez 15 lat wytwarzał konie na biegunach. Obecnie pracuje w Polsce, gdzie ma warsztat, w którym nadaje drugie życie rzeczom spisanym na straty. Prowadzi program „Rzeczy Od-Nowa”. Dzieli się w nim nie tylko pomysłami na przerobienie mebli, ale także zdradza wiele sposobów na to, jak efektywniej majsterkować. Jest też gitarzystą i wokalistą w zespole Jimi Ogden and the Lumberjacks.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ