1.jpg

1.jpg

  • Autor: Redakcja Biznesmeblowy.pl
  • 13 lis 2019 09:17 (aktualizacja: 18 lis 2019 11:28)

4Buildings: jak zostać prosumentem? Coraz więcej Polaków produkuje prąd samodzielnie

Mikroinstalacje OZE dofinansowane do tej pory z rządowego programu „Mój prąd” pozwoliły na pokrycie zapotrzebowania na energię aż 12 160 gospodarstw domowych. 15 listopada w trakcie 4 Buildings 2019 Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW i pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste powietrze podsumuje program i omówi nadchodzące w nim zmiany.

Mój Prąd to program skierowany do osób fizycznych, które produkowaną przez siebie energię zużywają głównie u siebie w domu. Dotacja udzielana jest dla instalacji od 2 do 10 KW. Maksymalnie można otrzymać 5 tys. złotych, ale nie więcej niż połowę kosztów poniesionych przy inwestycji. Należy jednak pamiętać, że na program „Mój prąd” składają się wyłącznie dotacje (bezzwrotna pomoc) do instalacji fotowoltaicznych (czyli produkcji energii elektrycznej ze słońca, czego nie można mylić z kolektorami słonecznymi, służącymi do ogrzewania wody).

Program działa od dwóch miesięcy i już zapowiadane są w nim zmiany. Jakie? To będzie można usłyszeć od Piotra Woźnego, prezesa NFOŚiGW i pełnomocnika premiera ds. Programu Czyste powietrze już 15 listopada podczas 4 Buildings, które odbędzie się w Katowicach.

Do końca października 2019 r. obsłużono blisko 6 tysięcy wniosków. NFOŚ szacuje, że z już dofinansowanych instalacji uda się pozyskać 30,4 GWh/rok. Z danych Ministerstwa Energii wynika, że na koniec 2018 r. w Polsce działało 54 214 mikroinstalacji (wzrost o 235 proc. względem końca 2016 r.) o łącznej mocy 343 MW (wzrost o 235 proc. względem końca 2016 r.). Po trzech kwartałach 2019 r. działało już 106 117 mikroinstalacji (wzrost o 96 proc. względem końca 2018 r.) o łącznej mocy 685 MW (wzrost o 100 proc. względem końca 2018 r.). Oznacza to, że skala wzrostu mikroinstalacji pozwala przewidywać, iż na koniec 2019 r. moc zainstalowana tych instalacji może wynieść ponad 800 MW.

Od 21 października wnioskować o dotację można przez internet. To spore usprawnienie - dotychczas trzeba było to zrobić osobiście w siedzibie NFOŚ i oddziałach WFOŚ lub wysyłając dokumenty pocztą. By zrobić to bez wychodzenia z domu trzeba posiadać profil zaufany lub e-dowód. Na stronie gov.pl, po wybraniu zakładki dla obywatela, klikamy w moduł "praca i biznes", a potem w moduł "zasiłki i pomoc finansowa". Następnie wybieramy już odpowiednią usługę - Skorzystaj z programu "Mój prąd".

Więcej o polskiej fotowoltaice i możliwościach uzyskania dofinansowania do domowej instalacji fotowoltaicznej będzie można dowiedzieć się w trakcie 4 Buildings 2019. 

ZOBACZ AGENDĘ 4BUILDINGS 2019

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WYDARZENIE

Organizatorem 4Buildings jest Grupa PTWP, wydawca branżowych magazynów i portali oraz organizator kongresów, konferencji, imprez targowych, seminariów i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach oraz 4 Design Days – największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ