Siedziska - huśtawki w biurowej strefie relaksu. Fot. Bejot/Everspace

Siedziska - huśtawki w biurowej strefie relaksu. Fot. Bejot/Everspace

  • Autor: bm
  • 09 kwi 2019 12:31 (aktualizacja: 12 kwi 2019 08:21)

Biuro, które łączy pokolenia - najciekawsze meble i aranżacje!

Projektanci współczesnych mebli i przestrzeni biurowych mają nie tylko pomysły na ciekawe aranżacje, wspierające kreatywność pracowników, ale również na zestawienia, które pozwalają łączyć pokolenia i są funkcjonalne dla użytkowników w każdym wieku.

Dzięki nowoczesnym meblom, można dziś zaaranżować przestrzeń, w której odnajdą się pracownicy różniący się wiekiem, charakterem i stylem pracy. "Jeszcze nie tak dawno w aranżowaniu miejsca pracy najważniejsza była wygoda. Projektanci zwracali uwagę głównie na ergonomię, słusznie uznając, że komfortowe sprzęty, dostosowane do budowy naszego ciała, są w biurze najważniejsze. Dziś te wymagania są nadal bardzo istotne, zmieniło się jednak postrzeganie biura jako przestrzeni – stało się ona miejscem, w którym „bezkolizyjnie” mają funkcjonować różne pokolenia pracowników. Na szczęście na rynku nie brakuje rozwiązań, które pozwalają na realizację potrzeb osób w różnym wieku, a jednocześnie są ponadczasowe jeśli chodzi o estetykę" – mówi Dariusz Wicher, dyrektor zarządzający Everspace.

Jakie propozycje mają projektanci i producenci mebli? Fotele z wyprofilowanym, odchylanym oparciem oraz z zagłówkiem to już standard. Podobnie oświetlenie górne i boczne o odpowiedniej barwie światła przyjaznej dla oczu. Rośnie natomiast zainteresowanie biurkami z elektryczną regulacją wysokości, które pozwalają w jednej chwili zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Jest to bardzo istotna funkcja – badania wykazały, że idealna dla zdrowia proporcja to 45 minut skupienia na siedząco i kwadrans na stojąco. Dzięki temu pracownik mniej się męczy, nie rozprasza się i łatwiej się koncentruje.

Wiele osób – niezależnie od wieku, miewa problemy z koncentracją, szczególnie podczas pracy w przestrzeniach typu open space. Rozwiązaniem tego problemu mogą być niewysokie ścianki dźwiękochłonne, które zwiększają komfort pracy, szczególnie, gdy w danym miejscu działa wiele osób. Mogą być one montowane do blatów biurek lub do podłogi. Modele mobilne, umieszczone na kółkach pozwalają na swobodną aranżację stanowiska w każdym miejscu.

We współczesnym biurze nie brakuje również wyodrębnionych stref relaksu, a nawet... zabawek. Wielkie piłki, huśtawki, fotele na biegunach – takich mebli do tej pory w biurach nie było. Obecnie są, bo zapewniają pracownikom w każdym wieku odprężenie w przerwie od zajęć, a także porcję zdrowego ruchu. Mając na uwadze dobre samopoczucie załogi, pracodawcy aranżują strefy do odpoczynku, czasem nawet - krótkiej drzemki. Stoją tam miękkie sofy bądź fotele-worki zachęcające do relaksu w pozycji półleżącej.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ