Fot. Dekoria

Fot. Dekoria

  • Autor: ut
  • 16 sty 2020 11:46

Coraz większa rola oświetlenia w ekspozycji mebli we wnętrzach

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie pozwala na komfort i wygodę we wnętrzu. Stwarza także wiele możliwości aranżacyjnych.

Rola światła we wnętrzu jest nieoceniona. To dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia ma tak duże znaczenie, także w ekspozycji mebli w pomieszczeniu.

Dobierając odpowiednie oświetlenie do danego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najistotniejsze spośród nich to:
• wielkość pomieszczenia,
• styl aranżacji,
• przeznaczenie pokoju,
• wymiar oraz materiał, z którego wykonane jest oświetlenie.
Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów oświetlenia. Lampy przeznaczone na użytek domowy można podzielić na lampy stołowe, stojące, żyrandole wiszące, światło wbudowane, lampy na szynach, jarzeniówki punktowe oraz różnego rodzaju kinkiety. Ich ogromny wybór pozwala na dowolność w wyborze koloru oraz stylu oświetlenia.

Lampy wiszące – co musisz o nich wiedzieć?
To obecnie jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań do oświetlania pomieszczeń. Lampy wiszące sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, choć najczęściej stosowane są w jadalni czy salonie, a rzadziej w kuchni. Są one bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem designu, jak i materiałów, z których są wykonane.
Tego typu oświetlenie najczęściej pełni funkcję oświetlenia centralnego – choć coraz częściej właściciele mieszkań, szczególnie w nowym budownictwie, decydują się na zamontowanie lampy wiszącej tylko w wybranej strefie, np. nad stołem w jadalni. Coraz częściej montowane są one również w kuchni – powszechne jest zawieszanie lamp nad stołami przeznaczonymi do spożywania posiłków. Takie rozwiązanie podkreśla charakter wnętrza i przyciąga wzrok, a przede wszystkim jest niezwykle praktyczne w codziennym funkcjonowaniu – podkreśla Renata Mikuś, Dekoria.
Wśród zalet tego rodzaju oświetlenia warto wymienić również fakt, że lampy wiszące – przy dobraniu do nich odpowiedniej żarówki – są dużo bardziej wydajne niż boczne lampki czy kinkiety. Pozwalają ponadto na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu oraz są znacznie bezpieczniejsze – szczególnie w przypadku, kiedy w domu są małe dzieci. Lampy wiszące są dla nich bardziej niedostępne.

Lampy stojące jako uzupełnienie oświetlenia centralnego
Lampy stojące, często określane także mianem podłogowych, są niemal nieodłącznym elementem każdego mieszkania. Świetnie sprawdzają się zarówno w salonie i sypialni, jak i pokoju dziecka. Oświetlenie tego typu często pełni funkcję dodatkowego, wspomagającego lampy główne zamontowane na suficie.
Lampy podłogowe pozwalają na szybki, prosty, a przede wszystkim niewymagający dużych nakładów pieniężnych podział przestrzeni domowej. Światło, które wprowadzają do wnętrza, jest niejako ścianą, dzięki której możemy stworzyć w salonie zarówno strefę relaksu, jak i cześć dzienną – mówi Renata Mikuś, Dekoria.
Decydując się na oświetlenie tego typu, warto się zastanowić, do czego będzie służyła dana lampa – czy będzie pełniła ona tylko funkcję dekoracyjną, czy także użytkową. Funkcje te wymagają bowiem innych kryteriów przy wyborze. Decydując się na lampę, z pewnością warto się zastanowić nad tymi o nieoczywistych i oryginalnych kształtach. Takie lampy z pewnością zajmą we wnętrzu nieco więcej miejsca niż te tradycyjne o regularnych kształtach. Jeżeli lampa ma pełnić w pomieszczeniu funkcję głównie użytkową, warto postawić na tę z regulowaną wysokością oraz zmiennym kątem padania strumienia światła.

Lampki nocne – dekoracja czy niezbędny gadżet?
Lampki nocne są dla wielu nieodłącznym elementem wyposażenia sypialni. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ sypialnia jest miejscem, które nie potrzebuje intensywnego górnego oświetlenia. Wobec tego wszelkiego typu lampy, które nie oświetlają całego pomieszczenia, są tu niezwykle pożądane.
Lampki nocne są zwykle wyposażone w klosze, z których światło wydobywa się tylko dołem lub górą i dołem, jest miękkie i rozproszone, dzięki czemu nie przeszkadza osobie śpiącej po drugiej stronie łóżka, chroniąc jednocześnie oczy przed nadmiernym wysiłkiem, np. podczas czytania. Jeśli w sypialni znajduje się telewizor, z którego korzystamy przed snem, rozproszone światło lampki nocnej uchroni wzrok przed nadmiernym obciążeniem.
Oświetlenie w sypialni pełni niezwykle istotną funkcję. Kreuje przytulną i kameralną atmosferę. Zapewnia wygodę – pozwala na wykonywanie wielu czynności bez konieczności wstawania z łóżka. Lampki nocne przybierają różne kształty i formy. Niegdyś to te o tradycyjnych kształtach królowały w naszych domach. Obecnie coraz częściej decydujemy się na designerskie i nieszablonowe lampki, które są nie tylko praktyczne, ale również przykuwają uwagę – mówi Renata Mikuś, Dekoria.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ