"Londyn" firmy Gawin. Fot. archiwum

"Londyn" firmy Gawin. Fot. archiwum

  • Autor:
  • 27 gru 2013 18:01

Czystość formy, bogactwo wnętrza mebli kuchennych

Polscy klienci najchętniej wybierają obecnie meble kuchenne o prostym, eleganckim, nowoczesnym, ale również uniwersalnym wzornictwie. Niezmiennym powodzeniem wśród zwolenników mebli stylizowanych cieszą się natomiast kuchnie rustykalne, zwłaszcza w stylach angielskim i prowansalskim.

W ostatnich sezonach obserwujemy pewne zmiany w wyborach mebli kuchennych dokonywanych przez naszych klientów – mówi Monika Grabowska, architekt z firmy Torus. – Najbardziej popularne są nowoczesne formy. Nawet jeżeli klienci przychodzą do nas z myślą o zakupie tradycyjnych kuchni, w ostateczności decydują się na nowoczesne – przekonują się do nich podczas oglądania ekspozycji w salonie. Przedstawicielka firmy Torus podkreśla, że nowoczesna kuchnia nie zawsze musi być chłodna a jej dużą zaletą jest łatwość utrzymania porządku oraz funkcjonalność. Jej zdaniem najbardziej popularne są meble o białych, lakierowanych frontach. Równie często klienci ulegają urokowi fornirowanych frontów z bogatej, oferowanej przez nas kolekcji – dodaje. – Polakom nadal podobają się rozbielony dąb i orzech o chłodnym odcieniu, ale też egzotyczne forniry, takie jak np. palisander o urozmaiconym rysunku drewna. Nie zdarza się już, by klienci pytali o wenge czy zebrano, tak popularne w ostatnich latach. Jeżeli już wybierają zebrano, to jasne. Klienci firmy Torus zazwyczaj decydują się na blaty z konglomeratu lub granitu – o wyborze decyduje trwałość materiału. Dużą popularnością cieszą się blaty grube (np. 8 cm), ponieważ dają wrażenie solidności mebli kuchennych. Kuchnie, które projektujemy zazwyczaj są otwarte na salon, dlatego modne są proste, nowoczesne fronty – mówi Monika Grabowska. – Klienci chcą, aby meble kuchenne bardziej przypominały meble z salonu. Gładkie fronty mebli kuchennych, bez uchwytów, często są tłem dla pięknego sprzętu AGD, w tym okapów, które przypominają wyglądem ekskluzywne lampy.

Zdaniem Niny Nikonczuk z firmy Arino House największą popularnością cieszą się aktualnie kuchnie proste, nowoczesne, głównie w połysku. W segmencie mebli klasycznych największe wzięcie mają natomiast kuchnie w stylu angielskim i prowansalskim. Każdy dom jest inny, w każdym są inne zwyczaje i potrzeby – zaznacza Nina Nikonczuk. – Są klienci, którzy na początku są zagubieni i niepewni, które meble będą im pasowały. Często jest tak, że np. mężowi odpowiada styl nowoczesny a żonie – klasyczny. Ten dylemat trzeba rozwiązać tak, by rozsądnie „pogodzić style” i jednocześnie małżonków.

Jak zauważa Aleksandra Sikora, przedstawicielka firmy IKEA, kuchnia coraz bardziej przypomina pokój dzienny. Podkreśla, że klienci dużą wagę przywiązują do estetyki pomieszczenia, co może mieć związek z coraz częstszym łączeniem przestrzeni kuchennej z dzienną i dbałością o urządzenie obydwu pomieszczeń w podobnym stylu. Aleksandra Sikora zaznacza, że oferta IKEA umożliwia klientom łatwą koordynację mebli z różnych obszarów funkcyjnych. Sprzedajemy coraz więcej jasnych, białych mebli w stylu nowoczesnym, jak również w kontrastujących ze sobą kolorach (biel i czerń, czerń i czerwień) – wyjawia. – Klienci wybierający styl tradycyjny dużą wagę przywiązują do jakości materiału, z którego wykonany jest front – tu „strzałem w 10” okazuje się dąb barwiony na ciemny kolor. Pokój dzienny od kuchni odgradza najczęściej wyspa kuchenna. Klienci planujący duże, otwarte kuchnie coraz mniej szafek wieszają na ścianach – jeśli już się na nie decydują, wówczas przeważają pojedyncze szafki poziome. Zazwyczaj klienci decydują się na podobne płaszczyzny – szafki o podobnych rozmiarach bądź równoległe linie szuflad.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ