Fot. Gubi/Mesmetric

Fot. Gubi/Mesmetric

  • Autor: bm
  • 27 lut 2018 11:57

Design prosto z Danii na polskim rynku

Duński design połączony z eklektyzmem, luksus z troską o wygodę i ponadczasowość. To cechy charakterystyczne dla skandynawskiej marki Gubi, której produkty można znaleźć w ofercie salonów Mesmetric.

Gubi to duńska marka powstała w 1967 z inicjatywy małżeństwa Gubi i Lisbeth Olsenów oraz ich synów, którzy otworzyli pierwszy sklep i dali się poznać szerszej publiczności, zdobywając uznanie i ugruntowując swoją pozycję na światowej scenie designu. Projektanci-wizjonerzy pracujący dla Gubi na przestrzeni lat to często artyści, rzeźbiarze oraz architekci z całego świata m. in  Anglii, Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Japonii. W inteligentny sposób łączą skandynawski design ze światowymi ikonami wzornictwa od lat 30 po 70. Dzięki ich podejściu marka jest traktowana jako ta, która nadaje meblom status użytkowych dzieł sztuki.

Kolekcja Coco to owoc pracy studia OEO z Kopenhagi. Zapoczątkowało ją krzesło, ochrzczone imieniem ikony mody. Jest bardzo oszczędne w formie. Konstrukcję wykonaną ze stali uzupełnia wygodne siedzisko, dostępne w wielu wariantach obicia najlepszej jakości. Kontynuując sukces Coco, Gubi poszerza serię o krzesło do jadalni, fotel oraz stołek barowy.

Osobą odpowiedzialną za kolekcję Coco jest Thomas Lykke. Zanim zaczął swoją przygodę z designem, zdobył wykształcenie jako projektant mody. Jego doświadczenie związane z kreowaniem ubioru ma widoczne odzwierciedlenie w serii. Sylwetka krzeseł i foteli jest niezwykle kobieca – charakteryzują je obłe, miękkie, a zarazem smukłe kształty. Żeński pierwiastek podkreśla także postać patronki. Jej charyzmatyczny charakter udało się Thomasowi Lykke oddać dzięki interesującemu kontrastowi – w swoim projekcie zestawił delikatne linie z industrialnymi i surowymi w formie nogami wykonanymi ze stali.

Kolejną, niezwykle ważną inspiracją w kreacji Coco był Bauhaus - kierunek w architekturze i sztuce zapoczątkowany w XX., będący jednym z prądów niemieckiego modernizmu. Jego głównym założeniem było wzajemne przenikanie się sztuki i rzemiosła, projektowanie, w którym forma ma podążać za funkcją. Założeniem krzeseł i foteli Coco jest wygoda z korzystania, jednak nie ustępująca warstwie estetycznej. Obiekty mają prostą, a zarazem elegancką formę, są przy tym niezwykle komfortowe. Będą wspaniałym elementem wystroju baru, czy restauracji, tak samo jak i domowego gabinetu czy salonu.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ