Stół włoskiej firmy Pianca, ze szklanym blatem. Fot. Pianca

Stół włoskiej firmy Pianca, ze szklanym blatem. Fot. Pianca

  • Autor: bm
  • 26 kwi 2018 10:40 (aktualizacja: 27 kwi 2018 12:56)

Designerskie stoły - zobacz propozycje polskich i zagranicznych marek!

Stół może być we wnętrzu dominującym elementem dekoracyjnym. Nawet jeśli pozornie jest delikatny i mało rzucający się w oczy. Poszukiwanie nowych form tego najbardziej chyba tradycyjnego z mebli widać w ofertach polskich i zagranicznych marek.

Zmieniają się zarówno materiały, z których wykonywane są poszczególne elementy stołów, jak i kształty blatów czy rodzaj podstawy. Ta ostatnia coraz częściej nie składa się z tradycyjnych czterech nóg, ale przybiera kształt postumentu, płozy, trójnogu itd. Ciekawym przykładem z oferty polskiego producenta jest chociażby stół „Linosa” (Hubertus Design), którego lekko zaokrąglony blat został wykończony dwustopniowym obrzeżem. Dzięki temu, powierzchnia blatu przypomina przyklejoną taflę szkła. Blat utrzymują dwie nogi w kształcie graniastosłupów trójkątnych, które połączono trzema profilami chromowanymi. Stół na nodze kolumnowej ma w swojej ofercie także firma Taranko. Model „Havana” zwraca uwagę nie tylko wyjątkowym rysunkiem drewna dębowego, którego każdy sęk i ubytek celowo uzupełniony został ręcznie czarną szpachlą, ale też swoją minimalistyczną podstawą.

Projektanci poszukują również nowych materiałów do wykonania stołów. Obok tradycyjnego drewna pojawia się coraz częściej stal i hartowane szkło. Do głosu dochodzą też tworzywa sztuczne, a także coraz częściej obecny we wnętrzach kamień. Marmur, który zastosowano do wykonania niezwykłego w formie stołu włoskiej marki Porro sprawia, że mebel idealnie pasuje do chłodnego, minimalistycznego wnętrza. Model "Materic", który zaprojektował znany twórca Piero Lisoni, do złudzenia przypomina kolumny greckich świątyń. Warto też zwrócić uwagę na stół z oferty marki Reflex, do którego produkcji wykorzystano słynne szkło Murano. Co ciekawe – szkło posłużyło nie tylko do wykonania blatu, ale też wymyślnych konstrukcji stanowiących podstawę mebla.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ