Fot. BoConcept

Fot. BoConcept

  • Autor: bm
  • 23 lip 2018 11:33 (aktualizacja: 24 lip 2018 08:58)

Dlaczego Polacy lubią styl skandynawski?

Styl skandynawski we wnętrzach to nie tylko konkretne meble i elementy aranżacji, ale też sposób na życie – oparty na idei „mniej znaczy więcej”. Dlaczego lubimy taki design? Jest przynajmniej kilka powodów.

Skandynawskie wzornictwo to kwintesencja prostoty, minimalizmu, stonowanych kolorów oraz wysokiej użyteczności przedmiotów. To jednak nie tylko sposób aranżacji wnętrz, lecz również podejście do życia oparte na idei „mniej znaczy więcej”. Prostota, wygoda i naturalne materiały od kilku sezonów goszczą w polskich domach.

1. Hygge

Jest to określenie opisujące stan fizycznego i psychicznego relaksu oraz szczęścia. Hygge to dostrzeganie piękna nawet w najmniejszych rzeczach i z pozoru nieistotnych sytuacjach. To pozytywne uczucie, emocja, atmosfera intymności i ciepła, postawa ludzi cieszących się chwilą. Jednym ze sposobów na osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju i harmonii jest odpowiednia aranżacja pomieszczenia – minimalistyczna, a jednocześnie przytulna.

2. Światło

Biel jest często wybierana jako wiodący kolor podczas urządzania mieszkań w Skandynawii. Optycznie powiększa przestrzeń oraz nadaje jej świeżości. Na północy ilość światła jest niewielka. W Polsce również rzadko mamy okazję cieszyć się słońcem, dlatego biel jest równie chętnie wybierana do dekoracji wnętrz. Charakterystyczny dla stylu skandynawskiego jest też brak zasłon. Dzięki temu wpuszcza się do wnętrza maksymalną ilość światła, które jest najważniejszym elementem wystroju pomieszczenia.

3. Naturalność

We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim istotną rolę odgrywają naturalne akcenty. Pomieszczenia urządzone są praktycznie, estetycznie, a jednocześnie komfortowo. Akcesoria powinny zachowywać prostą, szlachetną formę. W taką koncepcję idealnie wpisują się minimalistyczne fotele Adelaide (BoConcept). Niska podstawa i wyrzeźbione siedzisko bez tapicerki nadają im wypoczynkowy wygląd. Drewniane meble i podłogi, kamienne dodatki, wiklinowe kosze – to podkreślenie ekologicznego podejścia do życia.

4. Tkaniny

Upodobanie Skandynawów do minimalizmu wcale nie oznacza ascetyzmu i pustki. Dzięki dodatkom, wnętrze nabiera charakteru, unikatowości oraz ciepła. Welurowe poduszki, pledy o grubym splocie, miękkie koce, wełniane narzuty oraz bawełna wzbogacają wnętrze i nadają mu przytulny klimat.

5. Eklektyzm

Skandynawskie aranżacje zawdzięczają swój uniwersalizm eklektycznym połączeniom. W domach, obok mebli vintage można znaleźć nowoczesne dodatki. Polacy wyjątkowo upodobali sobie w tej stylistyce akcenty industrialne, zwłaszcza oświetlenie. "W typowym skandynawskim wnętrzu wyposażenie wysuwa się na pierwszy plan. To kształty, kolory i materiały nadają przestrzeni charakteru. Miękkie tkaniny, naturalne materiały i proste formy – to klucz do stworzenia aranżacji inspirowanej duńską estetyką" – tłumaczy Kamil Maślanka z BoConcept Warszawa.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ