Fot. Bejot

Fot. Bejot

  • Autor: bm
  • 29 marz 2017 09:09

Dlaczego warto zainwestować w wygodny fotel biurowy?

Ergonomiczne i wygodne krzesło do pracy biurowej uważane jest za duży wydatek firmy. Jest jednak jednym z najważniejszych mebli, który decyduje o wydajności pracowników. Specjaliści Everspace podają pięć ważnych powodów, dla których warto zainwestować w ergonomiczne miejsce pracy.

1. 10 lat życia w postawie siedzącej

W ciągu standardowego dnia pracy spędzamy 8 godzin w pozycji siedzącej. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko w biurze przyjmujemy taką postawę. Pracownicy biurowi spędzają więc w ciągu dnia średnio 13 godzin siedząc. Daje to aż 80 tysięcy godzin i niemal 10 lat bez przerwy w takiej pozycji w ciągu życia. 

2. Choroby kręgosłupa i wady postawy

W przypadku wysiłku fizycznego, podczas podnoszenia i przenoszenia ciężarów włókna mięśniowe ulegają napinaniu i rozluźnianiu. Dzięki temu mięśnie są dobrze ukrwione – dopływa do nich wystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych, a toksyczne produkty przemiany materii mogą być z nich usuwane. Odwrotnie jest w przypadku pracy przy biurku – mięśnie ulegają skurczeniu i utrzymywane są w stanie długotrwałego napięcia. Lekarze alarmują więc, że niewłaściwa postawa podczas pracy siedzącej przyczynia się do 80% chorób i dolegliwości bólowych kręgosłupa od karku po odcinek lędźwiowy, ale też mięśni i stawów nóg.

3. Niska wydajność pracy

Niewygodny fotel lub krzesło obniża samopoczucie pracownika i, co za tym idzie, znacznie spada jego produktywność. Niewłaściwa pozycja trwająca nieprzerwanie około 8 godzin przyczynia się także do spadku motywacji i braku koncentracji na obowiązkach. Wygodny fotel jest w stanie poprawić szybkość, z jaką wydawane są decyzje o kluczowym znaczeniu.

4. Wysokie koszty

Jak wynika ze statystyk około 60-80% pracowników leczy się z powodu bólu kręgosłupa, a ich dolegliwości stanowią około 20% przyczyn zwolnień lekarskich, co plasuje je na drugim miejscu po przeziębieniach. Nieobecność w pracy z tego powodu trwa średnio od 19 do 21 dni. Praca w nieprawidłowej pozycji z biegiem lat może prowadzić do nieodwracalnych zmian organizmu. To wszystko bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe firm.

5. Wymogi Kodeksu Pracy

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe bardzo precyzyjnie określa wymogi dotyczące krzesła pracownika. Musi być ono stabilne i wyposażone w co najmniej 5 kółek, zapewniając możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360° oraz posiadać podłokietniki. Wymiary oparcia i siedziska mają zapewniać wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Mechanizmy regulacji wysokości siedziska (w zakresie 400-500 mm licząc od podłogi) i wysokości oraz pochylenia oparcia (5° do przodu i 30° do tyłu) powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby tę czynność można było wykonywać w pozycji siedzącej. Siedzisko i oparcie muszą być odpowiednio wyprofilowanie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego nóg.

Źródło: Everspace

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ