Fotel Hugo, Adriana Furniture

Fotel Hugo, Adriana Furniture

  • Autor: bm
  • 28 kwi 2017 18:09

Fotel w salonie - mebel z "królewską" historią

Przodkiem fotela jest majestatyczny tron, na którym zasiadali jedynie władcy. W okresie renesansu fotel jako przedmiot użytkowy zaczął pojawiać się we wnętrzach domów szlachty i kupców. Jego charakterystyczną cechą były podłokietniki spełniające rolę oparcia dla rąk, co odróżniało go od zwykłego krzesła.

Od okresu baroku na dobre zagościł w mieszczańskich salonach, bawialniach i buduarach, w których kobiety wykonywały drobne prace domowe oraz przyjmowani byli goście. Zaczął przybierać coraz bardziej finezyjne kształty. Był pięknym przedmiotem zdobiącym salony. Wynalezienie w XIX w. tapicerki sprężynowej sprawiło, że fotel stał się wygodniejszy i bardziej miękki. W XX w. w naszym kraju był obowiązkowym elementem kompletu wypoczynkowego, będącego niezbędnym wyposażeniem niemal każdego mieszkania.

Współcześnie występuje często w wersji minimalistycznej, oparcia dla rąk są czasem tylko lekko zaznaczone lub nie ma ich wcale, co nie oznacza, że fotel pozbawiony tych elementów jest mniej wygodny. Idealny zarówno do mieszkania, jak i do wnętrz użyteczności publicznej, fotel jest wdzięcznym materiałem do pracy dla projektantów, którzy poszukują coraz ciekawszych jego form.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ