Fotele z serii Rivedroite firmy Cappellini. Projekt: Patrick Norguet. Fot. Cappellini

Fotele z serii Rivedroite firmy Cappellini. Projekt: Patrick Norguet. Fot. Cappellini

  • Autor: bm
  • 18 marz 2019 13:54 (aktualizacja: 21 marz 2019 09:29)

Fotele - meble z królewskim rodowodem

Uszaki, bujaki, szezlongi, modele klasyczne i nowoczesne… Form i rodzajów foteli jest wiele, ale łączy je jedno – są meblami wręcz stworzonymi do relaksu i wypoczynku. A że przy okazji fotel bywa prawdziwą ozdobą wnętrza, a czasem wręcz ikoną designu – to jego wartość dodana, estetyczna „kropka nad i”.

Można spokojnie powiedzieć, że fotel jest meblem z bardzo bogatą historią i prawdziwie królewskim pochodzeniem, jego prototypem bowiem niewątpliwie był tron, na którym siadywali władcy podczas oficjalnych spotkań. W okresie renesansu fotel jako przedmiot użytkowy zaczął pojawiać się we wnętrzach domów szlachty i kupców. Jego charakterystyczną cechą były podłokietniki spełniające rolę oparcia dla rąk, co odróżniało go od zwykłego krzesła. Od okresu baroku na dobre zagościł w mieszczańskich salonach, bawialniach i buduarach, w których kobiety wykonywały drobne prace domowe oraz przyjmowani byli goście. Zaczął przybierać coraz bardziej finezyjne kształty. Był pięknym przedmiotem zdobiącym salony. Wynalezienie w XIX w. tapicerki sprężynowej sprawiło, że fotel stał się wygodniejszy i bardziej miękki. Coraz chętniej kupowany, stał się nieodłącznym elementem umeblowania pokoju dziennego w XX wieku.

Czym fotel jest dziś? Dla wielu osób urządzających mieszkanie może być trochę zbytkiem, trochę ekstrawagancją i symbolem luksusu. Bo zazwyczaj w pierwszej kolejności klienci wybierają sofę lub narożnik, o fotelu myśląc dopiero wtedy, gdy wszystkie niezbędne meble już mają. Tymczasem to właśnie on jest w stanie nie tylko zagwarantować nam niczym nie zmącony komfort wypoczynku, ale też zmienić niemal całkowicie styl i klimat pokoju dziennego lub innych pomieszczeń w mieszkaniu. Idealny zarówno do mieszkania, jak i do wnętrz użyteczności publicznej, fotel jest ciekawym materiałem do pracy dla projektantów, którzy poszukują wciąż nowych jego form.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ: w najnowszym wydaniu magazynu "Meble Plus"

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ