Bostanli Sunset Lounge - fot. ZM Yasa Architecture

Bostanli Sunset Lounge - fot. ZM Yasa Architecture

  • Autor: bm
  • 31 maj 2017 09:42 (aktualizacja: 31 maj 2017 09:47)

Gigantyczna ławka z jesionowego drewna - na tureckiej promenadzie

Konstrukcja „Bostanli Sunset Lounge", znajdująca się na jednym z fragmentów tureckiego wybrzeża, ma postać szeregu drewnianych platform wykonanych z desek z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego. Całość tworzy przyjazną przestrzeń miejską o prostej i płynnej linii.

Nadmorska atrakcja została zaprojektowana przez studio Evren Başbuğ Architects. Zarówno kładka, jak i nadmorska promenada emanuje zapraszającym klimatem, który zawdzięcza przede wszystkim naturalnej fakturze jesionu amerykańskiego.

Ponieważ konstrukcja znajduje się nad brzegiem morza, wszystkie materiały są podatne na wpływ słonej wody. Ponadto – jako miasto śródziemnomorskie – Izmir charakteryzuje się stosunkowo wysoką liczbą dni słonecznych, narażając modyfikowany termicznie jesion amerykański na ujemny wpływ promieniowania ultrafioletowego. Mimo, że ze względu na uwarunkowania mieliśmy pewne wątpliwości na etapie projektowania, postanowiliśmy dać szansę naszym rozwiązaniom. Od otwarcia kładki i promenady minął rok. Często odwiedzamy lokalizację, by sprawdzić obiekt pod kątem ewentualnego niszczenia materiału, ale drewno jesionu amerykańskiego radzi sobie znakomicie” – powiedział Başbug.

Kładkę z jej wyjątkowym położeniem i widokiem na zatokę z jednej, a na miasto z drugiej strony, zaprojektowano jako konstrukcję o przekroju niesymetrycznym. Jej szczególnym elementem jest układ kilkuset desek z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego, wyprodukowanych i dostarczonych przez firmę Novawood, wspartych na stalowej ramie. Konstrukcja pomostu zapewnia widok na zatokę odpoczywającym w pozycji siedzącej lub półleżącej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kładka zmienia swój wyłączny charakter publicznej drogi przelotowej, stając się popularnym miejscem wypoczynku i atrakcją miejską w relacji z otoczeniem.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ