Najlepsze rozwiązanie to idealne połączenie formy i koloru - dla designu... Fot. archiwum

Najlepsze rozwiązanie to idealne połączenie formy i koloru - dla designu... Fot. archiwum

  • Autor: uk
  • 27 gru 2013 18:01

Górą kolor czy forma

Najmodniejsze meble tapicerowane przyciągają uwagę przede wszystkim kolorem, chociaż trudno nie zauważyć, że forma zawzięcie walczy o dominację. Przejawia się to w różnorodny sposób: od „jawnej” walki zdecydowanych, masywnych brył do „podchodów” form delikatniejszych, zdobnych w miękkie, faliste linie czy misterną „koronkę”.

W tym sezonie kolor niewątpliwie odgrywa szczególną rolę, tym bardziej, że modne są zestawienia gładkich, monochromatycznych materiałów obiciowych z koordynatami prezentującymi na przykład wyraziste, pasiaste wzory o różnej szerokości pasów, czy też gęsty, drobny motyw abstrakcyjny. Dominacja koloru wiąże się najczęściej z formami masywnymi, „klockowatymi”, o zdecydowanych prostopadłościennych liniach, chociaż pojawiają się również bardziej fantazyjne kształty – oparcia niczym wachlarze, siedziska wygięte w łagodną falę, czy prezentujące na całej powierzchni misterny, ażurowy wzór.

Niedoskonała doskonałość

Przykładem tak finezyjnego mebla jest sofa „Decca” oferowana przez firmę Frederica Furniture. Prezentuje ona spuściznę dwóch odmiennych kultur – duńską oraz arabską. Dzięki misternej, finezyjnej formie przypomina raczej dzieło sztuki nowoczesnej niż praktyczną sofę, co nie oznacza, ze nie jest wygodna. Wręcz przeciwnie! „Dekka” niesie z sobą ideę a seat for more than one person. Jest pełna kontrastów: jednocześnie miękka i twarda, ciemna i jasna, ornamentalna i minimalistyczna.
Asymetrycznie rozmieszczone sześciokąty to wzór powtórzony wielokrotnie – opisuje Bo Strange ze studia projektowego FurnID. – Dzięki temu nadaje całości dynamikę. Arabski świat zazwyczaj prezentuje się w harmonijnej, surowej symetrii, nawiązującej do boskiego piękna, lecz „Decca” stworzona została dla ludzi, a więc nic w niej nie może być przewidywalne i symetryczne. Asymetria charakteryzuje niedoskonałą ludzką naturę.

Godne uwagi są również propozycje tureckiej firmy Adnan Serbest, ze względu na szaleństwa formy (fotele i krzesła charakteryzują się licznymi liniami „łamanymi”), pod „płaszczykiem” przykładnego minimalizmu i zrównoważonej geometrii. Tutaj mamy do czynienia z fotelami o zdecydowanie masywnym kształcie, lecz o dynamicznych, niekiedy smukłych wręcz liniach, co może wydawać się dziwne, a propos wcześniej deklarowanej masywności. A jednak! Fotel „Mis” cechuje oryginalna konstrukcja, zaakcentowana kontrastową, w stosunku do tapicerki, kolorystyką. Konstrukcja ta stanowi jedność z podłokietnikami oraz siedziskiem i nóżkami. Poziome linie są wyraźnie wysunięte ku przodowi – dynamikę tę „wspiera” ażurowość – pusta przestrzeń pomiędzy oparciem a siedziskiem.

Z kolei fotel „Mar” przyciąga uwagę z powodu nietypowych nóżek – dwie przednie są „podwinięte”, zaś tylne – szeroko rozstawione. Projektant, Adnan Serbest, ceni przede wszystkim prostotę naturalnych materiałów, tj. drewno naturalne oraz geometryczne linie, przypominające niekiedy fantazyjne zygzaki. Niewątpliwie jest to wzornictwo skierowane przede wszystkim do osób poszukujących indywidualnego rysu we wzornictwie, wyrazu prawdziwych, niczym nie skrępowanych emocji.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ